Artykuł Dodaj artykuł

802.11ac - standard sieci bezprzewodowej

Rosnąca liczba urządzeń działających bezprzewodowo sprawia, że użytkowanie pasma 2,4 GHz staje się coraz bardziej problematyczne ze względu na zatłoczenie – poszczególne działające w nim urządzenia rywalizują o możliwość przesyłania danych.

Rosnąca liczba urządzeń działających bezprzewodowo sprawia, że użytkowanie pasma 2,4 GHz staje się coraz bardziej problematyczne ze względu na zatłoczenie – poszczególne działające w nim urządzenia rywalizują o możliwość przesyłania danych.

W aglomeracjach miejskich sieci Wi-Fi stworzyły gęstą siatkę, co – w połączeniu z dużą liczbą stale podłączonych urządzeń – doprowadziło do spadku jakości bezprzewodowych połączeń. Jest to jedna z ważniejszych przyczyn, dla których tak rzadko instaluje się kamery monitoringu IP przesyłające dane bezprzewodowo.

Wśród czynników zakłócających sygnał 2,4 GHz, oprócz innych sieci bezprzewodowych, są m.in. smartfony, tablety, laptopy czy nawet kuchenki mikrofalowe pracujące w tym samym paśmie. W paśmie 5 GHz znajduje się znacznie więcej bezprzewodowych kanałów, a to oznacza, że nawet w przypadku obecności innych sieci działających w tym samym paśmie, łatwiej jest uniknąć wzajemnego zakłócania.

Uzupełnieniem tych możliwości jest znana ze standardu 802.11n technologia MIMO. W standardzie 802.11ac mamy do czynienia z technologią Multi-User MIMO (MU-MIMO), która idzie o krok dalej, umożliwiając przypisanie przestrzennych strumieni do więcej niż jednego urządzenia jednocześnie. Liczba urządzeń będzie zależeć od liczby anten oraz od sposobu implementacji MU-MIMO. Jednak, nawet bez względu na to, MU-MIMO i tak przyczyni się do zwiększenia przepustowości.

Standard 802.11ac daje też nowe możliwości udostępniania pasma wielu użytkownikom, co jest sprzężone ze standardową technologią kształtowania wiązki. Jednak główna korzyść to lepsza przepustowość bezprzewodowych łączy.

Tab. 1. Porównanie wydajności sieci bezprzewodowych

Standard  IEEE 802.11n IEEE 802.11ac
pojedynczy strumień (1x1)  150 Mb/s  433 Mb/s
podwójny strumień (2x2)  300 Mb/s  867 Mb/s
potrójny strumień (3x3)  450 Mb/s  1.3 Gb/s

Choć szybkość przesyłania danych jest jedną z najistotniejszych cech charakteryzujących 802.11ac, to warto spojrzeć na bardziej szczegółowe porównanie możliwości z obecnie najpopularniejszym standardem 802.11n.

Tab. 2. Porównanie możliwości standardów 802.11n oraz 802.11ac

IEEE 802.11n  IEEE 802.11ac
do 4 strumieni przestrzennych  do 8 strumieni przestrzennych
3 strumienie
– maksymalna szybkość przesyłania danych 450 Mbit/s 
3 strumienie
– maksymalna szybkość przesyłania danych 1300 Mbit/s
kanały 20 i 40 MHz  kanały 20, 40, 80, a nawet 160 MHz
prędkości modulacji na strumień 64-QAM  prędkości modulacji na strumień 256-QAM
MIMO  Multi-user MIMO
  rozszerzona agregacja ramek
  kształtowanie wiązki (beamforming)

Rys. 1. Kształtowanie wiązki (beamforming) w standardzie 802.11acRys. 1. Kształtowanie wiązki (beamforming) w standardzie 802.11ac

Z powyższego zestawienia wynika, że standard 802.11ac oferuje więcej opcji i lepszą wydajność. W praktyce 802.11ac sprowadza się do możliwości podłączenia większej liczby urządzeń, uzyskania lepszej szybkości przesyłania danych oraz bezproblemowego działania w większej odległości od routera.

Artykuł został dodany przez firmę

Delta-Opti Monika Matysiak

Zajmujemy się projektowaniem, produkcją i handlem elektroniki przemysłowej. Głównym naszym obszarem działania jest telewizja przemysłowa, telewizja satelitarna oraz naziemna. Specjalizujemy się w technikach wysokich częstotliwości oraz w obróbce obrazu TV.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.