Alkam SecurityAlkam Security

Artykuł Dodaj artykuł

Jak dorobić klucz bez klucza?

Klucze do mieszkania czy samochodu stanowią podstawowe wyposażenie niemal dla każdego. Oryginalne, unikatowe klucze otrzymywane przy okazji zakupu nieruchomości czy pojazdu to rzecz niezwykle cenna, zapewniająca bezpieczeństwo naszego mienia.

Jak dorobić klucz bez klucza?

Klucze do mieszkania czy samochodu stanowią podstawowe wyposażenie niemal dla każdego. Oryginalne, unikatowe klucze otrzymywane przy okazji zakupu nieruchomości czy pojazdu to rzecz niezwykle cenna, zapewniająca bezpieczeństwo naszego mienia. Dlatego też szczególnie istotne jest przechowywanie kompletu kluczy w miejscu, do którego dostęp mają tylko osoby do tego upoważnione. Zdarza się jednak, że poprzez roztargnienie czy chwilę nieuwagi dochodzi do zgubienia oryginalnego klucza. Dorobienie go na podstawie egzemplarza zapasowego nie stanowi większego wyzwania dla ślusarza. Problem pojawia się w momencie, gdy nie dysponujemy kluczem zapasowym. Co w takiej sytuacji?

Tradycyjne dorabianie kluczy

Dorabianie kluczy jest jedną z najpopularniejszych usług ślusarskich świadczonych przez  Pogotowie zamkowe, która w przypadku konwencjonalnych kluczy do mieszkania nie jest procesem skomplikowanym. Dobry ślusarz w dosłownie kilka minut tworzy duplikat oryginalnego klucza przy pomocy specjalnej maszyny. Do dorobienia klucza wykorzystuje się surówkę, czyli surowiec, któremu ślusarz nadaje pożądany kształt, a następnie poddawany jest obróbce termicznej i szlifowaniu. Przeprowadzenie podobnego procesu jest oczywiście niemożliwe, kiedy utraciliśmy jedyny egzemplarz klucza. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia - dorobienie klucza bez klucza jest z pewnością przedsięwzięciem zdecydowanie bardziej czasochłonnym, co wiąże się również z wyższymi kosztami usługi.

Dorabianie klucza na podstawie zamka

Jest to usługa nieco mniej popularna od tradycyjnego dorabiania kluczy, gdyż wymaga ona interwencji doświadczonego zakładu ślusarskiego. Choć bardzo często rekomenduje się wymianę całego mechanizmu zamka do drzwi, to np. w przypadku utraty lub kradzieży oryginalnego klucza do samochodu jest to proces opierający się na kompleksowej wymianie nie tylko wszystkich zamków, ale również stacyjki. Co więcej, modyfikacja centralnego zamka jest ściśle związana z instalacją elektryczno-mechaniczną pojazdu, co może narazić nas na wysokie koszty naprawy.

Dorabianie klucza na podstawie zamka – potrzebny specjalista

Na samym początku warto zrobić rozeznanie wśród najlepszych pogotowi ślusarskich w okolicy. Nie każdy ślusarz dysponuje bowiem odpowiednim zapleczem technicznym czy wiedzą merytoryczną na temat dorabiania kluczy na podstawie wkładki do zamka Gerda czy innego uznanego producenta zamków antywłamaniowych. Skorzystanie z usług niekompetentnego fachowca może skończyć się koniecznością wymiany zamka, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzeniem drzwi czy innych powierzchni, w której umieszczony jest mechanizm. Z pomocą przychodzi Pogotowie Zamkowe https://www.abc-zabezpieczen.pl/ – wykwalifikowani ślusarze specjalizujący się w awaryjnym otwieraniu samochodów czy mieszkań, bardzo często posiadają umiejętności bezinwazyjnego otwierania wkładki (bębenka) zamka, co jest koniecznie do utworzenia jego kopii klucza oryginalnego.

Dorabianie kluczy do samochodu z immobilizerem

Dorobienie kluczy do starszych modeli samochodów nie stanowiło większego problemu. Co się zmieniło? Producenci nowych pojazdów, w trosce o zapewnienie ich użytkownikom większego bezpieczeństwa zaczęli wyposażać kluczyki samochodowe w immobilizery – elektrycznego kody umieszczone na płytce w kluczyku, których czytniki znajdują się w stacyjce. W przypadku utraty jedynego egzemplarza kluczyka do samochodu można go dorobić na podstawie wkładki w stacyjce, jednak bez ponownego zaprogramowania immobilizera uruchomienie pojazdu będzie po prostu niemożliwe. Dlatego też warto zwrócić się o pomoc do dobrego ślusarza dysponującego nowoczesnymi urządzeniami zdolnymi do zrealizowania usługi otworzenia zamka elektronicznego.