Artykuł Dodaj artykuł

Czy Polacy ubezpieczają swoje budowy i domy?

Rynek ubezpieczeń nieruchomości w Polsce nadal raczkuje – chociaż świadomość inwestorów i właścicieli nieustannie rośnie, to nadal duża część osób nie decyduje się na wykupienie polisy. Jak wyglądają aktualne dane dotyczące rynku ubezpieczeń w naszym kraju?

Rynek ubezpieczeń nieruchomości w Polsce nadal raczkuje – chociaż świadomość inwestorów i właścicieli nieustannie rośnie, to nadal duża część osób nie decyduje się na wykupienie polisy. Jak wyglądają aktualne dane dotyczące rynku ubezpieczeń w naszym kraju?

Garść statystyk

Czy Polacy ubezpieczają swoje budowy i domy?Jak wynika z analizy raportów Komisji Nadzoru Finansowego oraz Głównego Urzędu Statystycznego, dysproporcja między liczbą nieruchomości znajdujących się w Polsce, a liczbą domów ubezpieczonych jest nadal bardzo duża. Z szacunków przedstawionych przez towarzystwa ubezpieczeniowe wynika, że z ubezpieczeń nieruchomości korzysta około 73% Polaków. Co z resztą domów i mieszkań?

Właściciele często odkładają podjęcie decyzji na bliżej nieokreśloną przyszłość lub liczą na to, że nie wydarzy się żaden nieprzewidziany wypadek. Specjaliści z Domoweklimaty.pl podkreślają, że nawet na terenach zalewowych mały odsetek właścicieli ubezpiecza swoje nieruchomości na wypadek zdarzeń losowych, powodzi i innych klęsk żywiołowych – jedynie 1/3. Nieznaczna część inwestorów ubezpiecza domy w budowie – najczęściej na wykupienie polisy decydują się osoby, które są do tego zobligowane przez bank udzielający kredytu.

Za drogie ubezpieczenia?

Z czego wynika niechęć do ubezpieczania domów? Eksperci przekonują, że jednym z głównych czynników powstrzymujących przed wykupieniem polisy są kwestie finansowe – nie każdego właściciela domu jednorodzinnego stać na kosztowne ubezpieczenie. Z raportu przygotowanego przez jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kraju wynika, że aż 40% respondentów przed wykupieniem polisy powstrzymują czynniki finansowe.

Polacy dość nieufnie podchodzą też do firm ubezpieczeniowych, w których nie widzą sprzymierzeńców, a bezduszne instytucje, które w razie wypadku powodzi czy nawałnicy robią wszystko, żeby uniknąć odpowiedzialności i wypłaty odszkodowania.

Prognozy na przyszłość

Pomimo niezbyt przychylnego nastawienia inwestorów oraz właścicieli nieruchomości do ubezpieczania budynków, zainteresowanie polisami powoli rośnie. Wynika to z dużej liczby kredytów udzielanych na budowę lub kupno mieszkania – w takiej sytuacji wykupienie ubezpieczenia jest obligatoryjne. Powoli zaczyna też rosnąć świadomość Polaków, którzy rozumieją, że swoją własność należy chronić.

Podobne artykuły