Artykuł Dodaj artykuł

System dozoru wizyjnego i kontroli dostępu Bosch w VTB Arena Park w Moskwie

Integracja odmiennych światów: Bosch pomaga Moskwie stworzyć nową przestrzeń miejską

System dozoru wizyjnego i kontroli dostępu Bosch w VTB Arena Park w Moskwie

To jeden z najbardziej ambitnych projektów budowlanych w Moskwie: VTB Arena Park został wybudowany w miejsce dawnego stadionu Dinamo Moskwa, a dzięki swej wielofunkcyjności przyczynił się do rewitalizacji terenów otaczających obiekt.

Przy szacunkowym koszcie inwestycji 1,5 mld USD nowoczesny VTB Arena Park łączy w sobie obiekty sportowe, rozrywkowe, komercyjne i mieszkaniowe. Podstawowe wyzwanie wynikało już z samego rozmiar projektu – stadion piłkarski znany pod nazwą Centralny Stadion Dinamo to „domowy” stadion klubu piłkarskiego Dinamo Moskwa. Rozgrywane są na nim mecze ligowe, które może oglądać z trybun ponad 26 tys. widzów. Wewnętrzna arena może pomieścić ponad 12 tys. gości oglądających mecze hokejowe, rozgrywki koszykówki i koncerty rockowe. Natomiast park o powierzchni 300 tys. m2 oferuje także sklepy, pięciogwiazdkowy hotel i parking na 1 600 pojazdów.

Jeśli uwzględnić wielofunkcyjność budynków wchodzących w skład kompleksu, od początku było jasne, że duża liczba podmiotów handlowych i usługowych będzie wymagać stworzenia kompleksowej koncepcji bezpieczeństwa. Z perspektywy managera ds. zabezpieczeń głównym wyzwaniem było, aby wszystkie podsystemy współdziałały ze sobą i umożliwiały centralne zarządzanie szeroką gamą funkcji takich jak: kontrola dostępu dla dziesiątek tysięcy kibiców piłkarskich wchodzących na stadion w dniach meczów, monitoring granic rozległego terenu oraz ochrona obiektów mieszkalnych przed włamaniami.

System dozoru wizyjnego i kontroli dostępu Bosch w VTB Arena Park w Moskwie

Dlatego VTB Arena Park poszukiwał partnera zdolnego poradzić sobie z wyzwaniem – polegającym na integracji wszystkich części systemu w ramach jednej platformy – i wybrał firmę Bosch jako dostawcę systemów dozoru wizyjnego i kontroli dostępu w wersji end-to-end. Poza skomplikowaną technicznie strukturą projektu, istniało jeszcze inne szczególne wyzwanie projektowe: mieszkańcy Arena Park mieli czuć się jak w domu, mając zapewnioną najwyższą jakość życia, a równocześnie obszar ten musiał poradzić sobie z przepływem tysięcy widzów w krótkim czasie. Jak się przekonali eksperci Bosch, wielofunkcyjny charakter VTB Park miał w konsekwencji równie szeroki wachlarz wymagań jego użytkowników.

Aby spełnić wymagania w zakresie dozoru wizyjnego, Bosch zainstalował ponad 2 tys. kamer, stało-, jak i zmiennopozycyjnych, w pomieszczeniach i na zewnątrz, chroniących rozległy teren, na którym rozmieszczone są poszczególne budynki Arena Park oraz zabezpieczających mieszkania i biura. Wśród zainstalowanych typów kamer znalazła się kamera sieciowa AUTODOME IP starlight 7000 HD. Dzięki technologii Starlight ta wysokiej rozdzielczości kamera oferuje znakomitą wydajność w warunkach słabego oświetlenia oraz posiada wbudowaną funkcję analizy obrazu Intelligent Video Analytics. Funkcja analizy obrazu automatycznie wykrywa odstępstwa od standardowych modeli ruchu, np. osoby wchodzące do strefy zastrzeżonej i uruchamia alarm, który jest przesyłany do centrali, gdzie operatorzy mogą powiększyć obraz i dokładniej zbadać zgłoszenie. Zgodnie z wymogiem VTB Arena, wszystkie 2 tys. kamer oraz podłączone systemy archiwizacji w rejestratorach Bosch są sterowane centralnie za pośrednictwem systemu Bosch Video Management System (BVMS).

System dozoru wizyjnego i kontroli dostępu Bosch w VTB Arena Park w Moskwie

Kolejnym szczególnym wyzwaniem było zestrojenie ze sobą trzech różnych i działających równocześnie systemów kontroli dostępu na stadionie. System biletowy to pierwsza strefa kontroli dostępu. Zarządza on bramkami obrotowymi, które wpuszczają tysiące widzów z biletami drukowanymi. Ten system kontroli dostępu musi być zintegrowany z systemem kontroli dostępu dla pracowników, działającym w oparciu o karty zbliżeniowe (dostawcą Access Engine jest Bosch), a także z trzecim systemem kontroli dostępu off-line, wykorzystywanym w niektórych obiektach stadionu. Jak przekonali się eksperci Bosch w Moskwie, taki rodzaj integracji był czymś zupełnie bezprecedensowym. Ponieważ brakowało standardowego rozwiązania, zespół opracował wysoce spersonalizowaną konfigurację zarządzaną centralnie z poziomu Building Integration System (BIS) firmy Bosch.

„Mieliśmy pełną świadomość, że wielofunkcyjny charakter VTB Arena Park skutkować będzie niezwykle wysokim stopniem złożoności zadania. Potrzebowaliśmy partnera, który doskonale zna się na integracji i wiedziałby, jak połączyć wszystkie rozwiązania w jedno takie, jakiego nigdy wcześniej nikt nie stworzył. Opracowanie jednego zintegrowanego systemu zabezpieczeń, spełniającego wszystkie indywidualne wymogi sprawiło, że Bosch stał się naszym głównym partnerem w dziedzinie zabezpieczeń” – powiedział Aleksander Krawczenkow, zastępca szefa Security Systems Maintenance Group IT Department w VTB Arena.

Artykuł został dodany przez firmę

Robert Bosch Sp. z o.o. Dział Security and Safety Systems

Naszym celem jest ochrona życia, budynków, mienia. Nasza oferta produktowa obejmuje systemy dozoru wizyjnego, sygnalizacji włamania i napadu, sygnalizacji pożarów i ewakuacji głosowej, a także rozwiązania do kontroli dostępu i zarządzania.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły