Alkam SecurityAlkam Security

Artykuł Dodaj artykuł

Bosch wyposażył włoski tor wyścigowy Misano w rozwiązanie wideo umożliwiające rejestrowanie zawodów

Otwarty w 1972 roku tor wyścigowy Misano World Circuit w pobliżu położonego na północy Włoch miasteczka Misano Adriatico jest jednym z najsłynniejszych na świecie obiektów, na których organizowane są wyścigi motocyklowe.

Bosch wyposażył włoski tor wyścigowy Misano w rozwiązanie wideo umożliwiające rejestrowanie zawodów

Otwarty w 1972 roku tor wyścigowy Misano World Circuit w pobliżu położonego na północy Włoch miasteczka Misano Adriatico jest jednym z najsłynniejszych na świecie obiektów, na których organizowane są wyścigi motocyklowe. Na torze w sezonie odbywa się kilka ważnych imprez motocyklowych, w tym Motocyklowe Grand Prix San Marino, będące eliminacją Motocyklowych Mistrzostw Świata. Co roku tor Misano World Circuit odwiedza ponad 600 tys. widzów, a przychody z jego dzialaności wynoszą 62 miliony euro.

Zapewnienie bezpieczeństwa startujących zawodników, w tym także pilotów MotoGP jest dla właścicieli toru w Misano najwyższym priorytetem. Podczas wyścigów kontrolerzy znajdujący się w centrum ich kierowania muszą szybko reagować na kolizje na torze i bacznie obserwować wszelkie odstępstwa od zasad regulaminu Grand Prix. Jednak podczas wyścigów, w których na torze znajduje się równocześnie około 25 kierowców pokonujących 27 okrążeń z prędkością maksymalną powyżej 300 km/h, jest to zadanie przekraczające często możliwości personelu.

Poszukując rozwiązania, które mogłoby wspomóc personel podczas monitorowania zdarzeń na torze, zarządcy toru w Misano wybrali rozwiązania firmy Bosch, która od ponad 15 lat dostarcza technologie na potrzeby sportów motorowych. „Bosch ma status lidera w branży i został wybrany ze względu na wcześniejszą współpracę przy systemie bezpieczeństwa publicznego. Rozważając kwestie jakości i wsparcia technicznego w tak wymagającym środowisku, od razu pomyśleliśmy o firmie Bosch” – mówi Andrea Albani, dyrektor zarządzająca toru Misano.

Bosch wyposażył włoski tor wyścigowy Misano w rozwiązanie wideo umożliwiające rejestrowanie zawodów

Aby zapewnić ochronę toru Misano World Circuit na którym znajduje się 16 ostrych zakrętów, eksperci Bosch zainstalowali w strategicznych punktach trasy 20 kamer DINION IP starlight 6000i IR. Kamery sieciowe IP przekazują wysokiej rozdzielczości obraz wideo z wyścigów motocykli poruszających się z dużą prędkością. Do tego celu wykorzystywany jest specjalny tryb 60 klatek na sekundę. Obraz jest przekazywany na żywo do centrum kierowania wyścigiem, gdzie operatorzy monitorują zdarzenia na ponad 30 zamontowanych na ścianie ekranach wysokiej rozdzielczości. Płynny i ostry obraz, ulepszony dzięki technologii High Dynamic Range, która zwiększa szczegółowość w obszarach zacienionych lub podświetlonych z tyłu, umożliwia przybliżenie widoku nawet przy dużej prędkości poruszania się pojazdów. Pomimo tak wysokiej jakości obrazu kamery mają niewielkie gabaryty, a dzięki funkcji Intelligent Dynamic Noise Reduction oraz inteligentnemu streamingowi i wykorzystaniu standardu kompresji H.265 można ograniczyć koszty związane z przechowywaniem danych. W zależności od sceny pozwala to ograniczyć transfer nawet o 80%.

W ramach systemu zainstalowano także kamery AUTODOME IP starlight 7000 HD. Rozwiązanie to oferuje wyjątkowe korzyści dzięki wbudowanej funkcji Intelligent Video Analytics. Ta inteligentna technologia firmy Bosch została dostosowana do wymagań toru w Misano i umożliwia automatyczne śledzenie zawodników biorących udział w wyścigu, zapewniając kontrolerom szczegółowy podgląd sytuacji nawet przy prędkościach około 300 km/h. Technologia oferuje także płynne przechodzenie pomiędzy obrazem przekazywanym przez różne kamery, dzięki czemu operatorzy nigdy nie tracą z oczu kierowców na torze, którego długość wynosi 4,2 km. W razie wypadku inteligentne kamery Bosch automatycznie uruchamiają alarm dzięki wbudowanej funkcji analizy wideo. System powiadamia obsługę, także w przypadku naruszenia zasad przez zawodników. Dzięki spersonalizowanemu oprogramowaniu automatyczne alerty pojawiają się na monitorach w centrum kierowania wyścigiem w formie czerwonych, zielonych i żółtych flag. Operatorzy mogą przybliżyć transmitowany na żywo obraz za pomocą dżojstików, a po przeanalizowaniu sytuacji, odpowiednio zareagować.

Dzięki zautomatyzowanym alertom i wysokiej rozdzielczości obrazowi ze scen wypadków, personel może zapewnić szybką i skoordynowaną pomoc – na przykład wysłać na miejsce karetki lub ostrzec pozostałych uczestników wyścigu. System analizy wideo natychmiast informuje o naruszeniach zasad, oznaczając je odpowiednimi flagami, co zwiększa bezpieczeństwo i uczciwość współzawodnictwa. Jeśli chodzi o środowisko pracy, integracja kamer wysokiej rozdzielczości i oprogramowania do zarządzania sygnałem wideo firmy Milestone, będącej partnerem firmy Bosch, umożliwia analizę przyczyn wypadków i ciągłe wprowadzanie ulepszeń. Tym samym, dzięki wdrożeniu przyszłościowego rozwiązania jeden z najbardziej legendarnych torów wyścigowych stał się także jednym z najbardziej innowacyjnych obiektów tego typu na świecie.

Artykuł został dodany przez firmę

Robert Bosch Sp. z o.o. Dział Security and Safety Systems

Naszym celem jest ochrona życia, budynków, mienia. Nasza oferta produktowa obejmuje systemy dozoru wizyjnego, sygnalizacji włamania i napadu, sygnalizacji pożarów i ewakuacji głosowej, a także rozwiązania do kontroli dostępu i zarządzania.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły