google

  alarmy, telewizja przemysłowa, ochrona

  Kursy walut 16.10.2019
  1 USD
  3.8934
  -0.0018
  1 EUR
  4.2970
  0.0021
  1 CHF
  3.9041
  0.0041
  1 GBP
  4.9610
  0.0328
  1 RUB
  0.0605
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Monitoring wizyjny i zabezpieczanie strategicznych imprez masowych

  Logo Axis Communications

  Czy to rządowe konferencje międzynarodowe, jak niedawna konferencja bliskowschodnia, Szczyt klimatyczny, targi przemysłowe jak MSPO w Kielcach, masowe imprezy kulturalne bądź wydarzenia religijne – wszystkie one wymagają odpowiedniej skali oraz infrastruktury zabezpieczeń, także w zakresie monitoringu wizyjnego. W tym ostatnim obszarze służby mundurowe i porządkowe od lat wspierane są przez Axis Communications.

  W kontekście zabezpieczania wydarzeń o wymiarze międzynarodowym specjalnie powołane służby porządkowe, a także oddelegowane zespoły mundurowe, mają do czynienia z obecnością i przepływem nie tylko dużej liczby anonimowych osób, ale też jednostek i grup o statusie VIP, poczynając od gwiazdy estrady, a na mężach stanu kończąc.

  Wraz z rozwojem Internetu i sieciowych rozwiązań dozoru wizyjnego zabezpieczanie strategicznych imprez masowych w czasie rzeczywistym stało się łatwiejsze i efektywniejsze zarówno z perspektywy prywatnych jednostek ochrony i służb porządkowych, jak i policji, straży miejskiej, pożarnej, czy jednostek ratownictwa medycznego

  Monitoring wizyjny i zabezpieczanie strategicznych imprez masowych
  Prace tych służb należy wspierać odpowiednimi systemami obserwacji, rejestracji i reagowania. W tym obszarze niezmiennie liderem pozostaje Axis Communications – producent wysokiej jakości urządzeń i oprogramowania. 

  Klucz do sukcesu

  Każdy podmiot zaangażowany w bezpieczeństwo imprez ma swoją wyznaczoną rolę, a zarazem kompetencje do stosowania określonych narzędzi w danym czasie. Zarówno w przypadku codziennej pracy prewencyjnej, dochodzeniowej, czy związanej z reagowaniem, jak i w ramach obsługi wspomnianych wydarzeń o charakterze incydentalnym lub cyklicznym, istotna jest synchronizacja tejże pracy, w tym sprawna wymiana danych i przepływ informacji. Dlatego też na każdym z wymienionych pól dozór wizyjny odgrywa kluczową rolę. Uzyskiwanie i dostępność podstawowych informacji o bieżącej sytuacji, równolegle na wielu „scenach”, opiera się właśnie na nim. Badania wśród służb zaangażowanych w bezpieczeństwo imprez, ale i przestrzeni miejskich w ogóle, potwierdzają ponadto, że im bardziej istniejące systemy są ze sobą zintegrowane (monitoring publiczny i prywatny), tym większa skuteczność działania.

  Eksperci Axis Communications wyjaśniają, że poza odpowiednią strukturą ról, odpowiedzialności i kompetencji, w zabezpieczaniu imprez kluczowe są trzy czynniki:

  • Solidne, sieciowe urządzenia (kamery, głośniki, czujniki) oraz rozwiązania analityczne: automatycznie wykrywają zagrożenia lub incydenty, takie jak strzały z pistoletu, nieuprawnione przejście, wtargnięcie lub podejrzane pojazdy.
  • Centrum operacyjne: tutaj zbierane i interpretowane są informacje z kamer, a także dane z telefonicznych linii interwencyjnych i innych źródeł. Dla przykładu, gdy przychodzi powiadomienie lub wezwanie wygenerowane przez sensor, operatorzy wykorzystują kamery do weryfikacji zdarzenia i śledzenia jego dalszego rozwoju wydarzeń w czasie rzeczywistym. Dzięki temu operatorzy mogą podejmować decyzje dotyczące wymaganych działań i zasobów z mniejszym ryzykiem niepowodzenia, a jednocześnie szybciej angażować środki reagowania bezpośredniego.
  • Synchronizacja, sprawny przepływ i bezpieczeństwo danych: informacje przetwarzane przez centrum operacyjne powinny krążyć odpowiednio zabezpieczone pomiędzy poszczególnymi służbami, zwłaszcza między urządzeniami mobilnymi jednostek w terenie. Ważne informacje, takie jak numery tablic rejestracyjnych, zdjęcia pojazdów lub podejrzanych, a także inne szczegóły powinny w każdej chwili być dostępne dla oficerów, aby wiedzieli kogo i gdzie szukać, zwiększając szanse na skuteczną reakcję. Co równie ważne, dobry przepływ informacji zwiększa również bezpieczeństwo osób reagujących w pierwszej kolejności, także tych udzielających pierwszej pomocy.

  Dobre praktyki: Super Bowl

  Jedno z największych wydarzeń sportowych, a zarazem medialnych w USA i na świecie – Super Bowl – przyciąga nie tylko dziesiątki tysięcy kibiców, ale też turystów. W 2017 r. miastem-gospodarzem było teksańskie Houston. Z uwagi na fakt, iż centralna część miasta miała z tego tytułu przyjąć niemal milion osób, władze zdecydowały się wykorzystać moment i zmodernizować istniejący system monitoringu. Wszystko po to, aby zagwarantować służbom porządkowym i organom ścigania odpowiednie narzędzia na rzecz bezpieczeństwa obywateli i przyjezdnych. Jednym z wyzwań była mnogość i różnorodność istniejących instalacji, a także ich chaotyczne rozmieszczenie. Kolejnym – natężenie i wzajemne krzyżowanie sieci bezprzewodowych, ograniczające przesyłanie danych między kamerami a głównymi stanowiskami obserwacji w mieście w czasie rzeczywistym - Centrum kryminalnym i Centrum operacji kryzysowych.

  Biorąc pod uwagę specyfikę obszarów oraz dużą liczbę wejść z wykrywaczami metali, Houston ostatecznie zdecydowało się na system oparty o jednostki główne AXIS F44, kopułkowe moduły optyczne AXIS F4005-E przy bramach/wejściach, a także kamery sieciowe AXIS typu PTZ, w szczególności AXIS Q6155-E (zapewniającej funkcje obrotu, pochylenia i zbliżenia, pozwalając na pokrycie dużego obszaru i uzyskanie wielu szczegółów), oraz AXIS Q1942-E PT o szerokim zakresie detekcji termowizyjnej VGA, z kadrowaniem panoramicznym i funkcją pochylania. Sam transfer danych odbywał się z kolei na połączonym strumieniowaniu światłowodowym i bezprzewodowym, opartym na rozwiązaniach Verizon Wireless i Siklu. Dzięki siatce urządzeń sieciowych, odpornych na warunki atmosferyczne i elastycznych w instalacji, a także optymalizacji kanałów transferu danych, finalnie zabezpieczono ogrodzony obszar o powierzchni ponad 70 000 metrów kwadratowych. Gromadząc i synchronizując dane między poszczególnymi jednostkami służb porządkowych i organów ścigania w sposób płynny, zachowano czujność i sprawność działania w razie incydentów.

  Źródło:
  Axis Communications Poland Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Axis Communications Poland Sp. z o.o.

  Axis jest liderem na rynku sieciowych systemów wizyjnych. Oferuje produkty i rozwiązania z zakresu kamer IP, enkoderów, akcesoriów oraz oprogramowania do rejestracji przeznaczone do profesjonalnych instalacji.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.