google

  alarmy, telewizja przemysłowa, ochrona

  Kursy walut 25.04.2019
  1 USD
  3.8537
  0.0308
  1 EUR
  4.2959
  0.0064
  1 CHF
  3.7781
  0.0211
  1 GBP
  4.9669
  0.0217
  1 RUB
  0.0596
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Podnośnik koszowy GSR 180T z firmy ETSerwis

  Podnośnik koszowy, a w szczególności wynajem podnośnika, to dla zaskakująco dużej liczby osób niezwykle aktualny temat. Wiele prac związanych z branżami budowlanymi czy serwisowymi wymaga skorzystania z możliwości jakie daje podnośnik koszowy. Firma ETSerwis z Gdańska dysponuje podestem ruchomym przejezdnym, zainstalowanym na podwoziu samochodowym. Ten rodzaj podnośnika to niezwykle uniwersalne urządzenie. O tym, jakie są jego podstawowe parametry i wynikające z nich możliwości przeczytacie państwo w poniższym artykule.

  Podnośnik koszowy GSR 180T z firmy ETSerwis
  Ogólna charakterystyka podnośnika koszowego

  Zacznijmy od zidentyfikowania omawianego podnośnika. W jego skład wchodzi podest ruchomy produkcji GSR S.p.A. model 180T, zainstalowany na samochodzie Mercedes-Benz Sprinter 308 CDI.7. Jest więc to podnośnik przegubowo-teleskopowy na podwoziu samochodowym. Fakt ten dostarcza dwóch ważnych informacji o mocnych stronach tej maszyny. Należą do nich z pewnością duży zasięg, wynikający z możliwości pokonywania znacznych odległości, poruszając się drogami publicznymi oraz korzystny stosunek zasięgu roboczego wysięgnika do gabarytów pojazdu.

  Z oczywistych względów (napęd spalinowy, gabaryty) podnośnik tego typu jest przeznaczony do pracy na świeżym powietrzu.

  Zaletami tego modelu podnośnika są przede wszystkim prostota obsługi, proporcjonalnie duży udźwig oraz wysoka stabilność zarówno całej platformy jak i samego kosza. W konstrukcji wykorzystano sprawdzone od lat rozwiązania, co skutkuje dużą niezawodnością. Względnie niska masa i kompaktowe wymiary sprawiają, że opisywany podnośnik jest niezwykle wszechstronnym narzędziem nadającym się wielu zastosowań.

  Parametry techniczne podnośnika koszowego

  Żaden opis podnośnika nie będzie kompletny bez dokładnych parametrów technicznych. Suche dane pozwalają na chłodną kalkulację i dokładne zweryfikowanie tego, czy dana maszyna będzie odpowiednim wyborem do konkretnego zadania. Przejdźmy więc do wymienienia najważniejszych cech podnośnika GSR 180T.

  Pierwszą i najważniejszą informacją jest ta odnosząca się do wysokości na jakiej może operować podnośnik. Nie jest to parametr rozstrzygający, gdyż na praktyczny zasięg podnośnika ma wpływ wiele innych czynników takich jak obciążenie kosza, wysięg boczny czy nachylenie podłoża. Nie mniej to właśnie maksymalna wysokość robocza pozwala wstępnie zweryfikować, czy dany podnośnik będzie odpowiednim rozwiązaniem. W przypadku podnośnika GSR 180T maksymalna wysokość robocza wynosi 18 m.

  Drugim niezwykle istotnym parametrem technicznym podnośnika koszowego jest maksymalny udźwig kosza. Nabiera on jeszcze większego znaczenia, gdy w koszu mają znaleźć się dwaj operatorzy wraz z narzędziami. Podobnie sprawa wygląda w przypadku umieszczania w koszu dodatkowych elementów, które mają być następnie wyniesione i zainstalowane lub zdemontowane i opuszczone. Pamiętać należy, że podnośnik nie może pełnić funkcji dźwigu i jakiekolwiek dodatkowe obciążenie musi być konsultowane z operatorem podnośnika. Wynika to bezpośrednio ze względów bezpieczeństwa. W grę wchodzi nie tylko sama waga, ale również jej rozmieszczenie. Przy elemencie, który nie będzie powodował przekroczenia obciążenia dopuszczalnego, ale jednocześnie będzie wystawać poza obrys kosza, może wystąpić ryzyko utraty stabilności i w konsekwencji wywrócenie podnośnika. Maksymalny udźwig kosza w przypadku podnośnika GSR 180T wynosi 200 kg.

  Oba parametry, maksymalna wysokość robocza oraz maksymalny udźwig kosza, nie są w stanie jednoznacznie rozstrzygnąć, czy podnośnik będzie mógł być wykorzystany do danego zadania, szczególnie gdy parametry pracy będą zbliżały się do granic możliwości podnośnika. Dodatkowy informacji dostarczy maksymalny wysięg boczny określony dla konkretnych wartości obciążenia kosza. Maksymalny wysięg boczny w przypadku tego podnośnika to odpowiednio 7,5 m dla obciążenia 200 kg (maksymalne obciążenie kosza) oraz 9 m przy obciążeniu 120 kg (średnia waga pojedynczego operatora wraz z zestawem narzędzi i akcesoriów oraz uwzględniająca pewien margines na dodatkowe elementy wyposażenia lub np. elementy przeznaczone do montażu).

  Wynajmując podnośnik, dobrze jest wiedzieć, czy będzie on w stanie dotrzeć na miejsce pracy. Ogromną rolę odgrywają tu wymiary samego podnośnika. W przypadku ograniczonej przestrzeni należy upewnić się, że pojazd będzie mógł dojechać i rozstawić podpory na stabilnym, równym podłożu. Wymiary opisywanego samochodu wraz z podnośnikiem to odpowiednio: długość pojazdu - 8 m, wysokość pojazdu - 3,50 m, szerokość pojazdu - 2,30 m. Na podpory należy doliczyć dodatkowo po 0,5 m z obu stron pojazdu.

  Wśród istotnych parametrów, szczególnie w sytuacji, gdy praca na wysokości wiąże się z operowaniem w mocno ograniczonej przestrzeni, uwzględnić należy wymiary samego kosza. Mają one kluczowe znaczenie również w momencie, gdy w koszu ma być umieszczony konkretny element lub urządzenie. Podnośnik GSR 180T jest wyposażony w kosz obrotowy. Wymiary kosza to odpowiednio: 1,50 x 0,70 x 1,10 m. Na wyposażeniu kosza znajduje się gniazdko elektryczne, które musi być zasilane zewnętrznym agregatem (z poziomu ziemi).

  Bezpieczeństwo pracy podnośnika koszowego

  Praca z podnośnikiem koszowym jest wyjątkowo bezpieczna, jeżeli tylko stosuje się ściśle do przepisów i wytycznych producenta podnośnika. Za ich przestrzeganie odpowiada wykwalifikowany operator, który dostarcza podnośnik na wskazaną lokalizację. Decydując się jednak na skorzystanie z usług ETSerwis, warto wiedzieć w jakich warunkach może pracować nasz podnośnik.

  Jako że podnośnik jest przeznaczony do wykorzystania na świeżym powietrzu, istotnym czynnikiem warunkującym możliwość jego bezpiecznego użycia są warunki pogodowe, a w szczególności siła wiatru i temperatura powietrza. Podnośnik GSR 180T może pracować przy wietrze nie przekraczającym 6 stopni w skali Beauforta (45 km/h) oraz w zakresie temperatur od 0 do 40 stopni Celsjusza.

  Należy dodać, że podest podnośnika nie jest izolowany elektrycznie. Z tego względu koniecznym jest zachowanie minimalnej bezpiecznej odległości od linii wysokiego napięcia:

  • 1 m dla linii poniżej 1000 V,
  • 2 m dla linii 1 kV - 110 kV,
  • 3 m dla linii 110 kV - 220 kV,
  • 4 m dla linii 220 kV - 380 kV,
  • 5 m dla linii o nieznanym napięciu.

  Istotnym ze względów bezpieczeństwa czynnikiem jest również nachylenie podłoża, na którym ma być rozstawiony podnośnik. W przypadku GSR 180T nachylenie poziomu podłoża nie może przekraczać 5 stopni.

  Nad bezpieczeństwem pracy czuwa nie tylko operator, ale i zabezpieczenia zainstalowane w podnośniku. Elementami chroniącymi przed wystąpieniem warunków zagrażających bezpieczeństwu pracy wymienić należy:

  • zawory zwrotne zainstalowane na wszystkich cylindrach hydraulicznych, blokujące ruchy podnośnika w sytuacji, gdy dochodzi do zaniku ciśnienia np. w skutek pęknięcia przewodów i wycieku płynu hydraulicznego,
  • zawory ograniczające maksymalne ciśnienie robocze,
  • pompa awaryjna, pozwalająca na opuszczenie kosza w sytuacji awarii głównego mechanizmu,
  • urządzenia ograniczające wysięg oraz moment obciążenia, chroniące przed utratą stabilizacji, która mogłaby doprowadzić do przewrócenia podnośnika.

  Artykuł powstał we współpracy z firmą ETSerwis: https://podnosnik-koszowy.etserwis.pl/

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.