google

  alarmy, telewizja przemysłowa, ochrona

  Kursy walut 19.04.2019
  1 USD
  3.8051
  0.0049
  1 EUR
  4.2802
  0.0012
  1 CHF
  3.7557
  -0.0029
  1 GBP
  4.9479
  -0.0004
  1 RUB
  0.0595
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Podróżujesz po Chorwacji? Pomożemy wybrać optymalną drogę

  Logo Axis Communications

  Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych w Europie, także wśród Polaków. Z reguły wybieramy się tam samochodem, korzystając z coraz lepszej infrastruktury drogowej. Tamtejszy automobil klub, we współpracy z Axis, wprowadził właśnie ciekawe udogodnienie dla wszystkich podróżujących – zaawansowany systemy monitoringu z aplikacją mobilną.

  Podróżujesz po Chorwacji? Pomożemy wybrać optymalną drogęSezon wakacyjny w pełni. Jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku jest Chorwacja. W zeszłym roku prawie milion Polaków spędziło urlop właśnie tam. Nim jednak zasmakujemy rajskich krajobrazów na Rivierze Makarskiej, czy uroków Slawonii, czeka nas dość wymagająca podróż, którą z reguły odbywamy samochodem. Hrvatski autoklub (HAK), wychodząc naprzeciw potrzebom coraz większej rzeszy turystów podróżujących do i po Chorwacji, a także dla ich bezpieczeństwa, wdrożył niedawno nowy system monitoringu drogowego oparty na rozwiązaniach Axis. Warto pokrótce przybliżyć jego funkcjonalność i zastanowić się, czy aby nie czas na unowocześnienie podobnych systemów w Polsce.

  Inteligentny monitoring en route, czyli bezpieczniejsza i płynniejsza jazda

  Dla podróżujących w dłuższe trasy, zwłaszcza z rodzinami, liczy się bezpieczeństwo i płynność jazdy. Inteligentny monitoring drogowy, oparty na kamerach sieciowych, okazuje się w tym względzie niezwykle pomocny i nie musi kojarzyć się wyłącznie z mandatami. Z uwagi na rosnący ruch turystyczny, HAK już kilka lat temu zdecydował się na wdrożenie systemu usprawniającego ruch uliczny i bezpieczeństwo drogowe, instalując sieciowe rozwiązanie Axis. Badania HAK potwierdziły, że system sprawdza się i od 2015 roku zainwestowano w jeszcze nowocześniejszy sprzęt i oprogramowanie. Efektem był montaż i pełna integracja 260 kamer sieciowych z obrazem udostępnianym publicznie na stronie internetowej HAK, a także zaprojektowanie i wdrożenie interaktywnej mapy dostępnej na urządzania mobilne. Zmodernizowany system obejmuje autostrady, skrzyżowania, przejścia graniczne, mosty, punkty poboru opłat, porty promowe, tunele i wiadukty. Co istotne, podczas sezonu wakacyjnego system ten nie tylko przydaje się służbom drogowym, ale pozwala także lepiej planować podróż, by ograniczać ryzyko utknięcia w korkach. W jaki sposób?

  Croatia Traffic Info

  Wartością dodaną systemu jest z pewnością aplikacja mobilna Croatia Traffic Info (CTI) dostępna na wszystkich platformach smartfonowych (zob. https://www.hak.hr/smartphone/croatia-traffic-info). Dzięki aplikacji możemy śledzić zatory na przejściach granicznych, punktach poboru opłat, a także przy przeprawach przybrzeżnych, co ważne szczególnie dla amatorów chorwackich archipelagów. Obraz transmitowany jest z 150 najważniejszych punktów kamerowych. Oczywiście CTI pomaga obserwować ograniczenia ruchu na żywo, ale też prognozuje ruch na dzień następny. Oprócz bazowej funkcji monitoringu, CTI dostarcza informacje o ponad 700 stacjach paliwowych z aktualnymi cenami w określonych obszarach, a także kalkulator opłat za chorwackie autostrady. CTI stanowi też ciekawą alternatywę dla popularnych map on-line, gdyż pozwala lokalizować POI (tzw. miejsca zainteresowania). Baza POI w CTI obejmuje ponad 15 000 punktów, w tym: sieć lotnisk, kempingów, banków, bankomatów, szpitali, hoteli, urzędów pocztowych, skrytek pocztowych, kiosków, aptek, parków narodowych, parków przyrody, sklepów i sieci handlowych, tablic turystycznych, policji, a nawet usług wellness itp.

  Wsparcie Axis

  Budując, a później modernizując system HAK, Axis stopniowo modyfikował istniejące systemy analogowe, zastępując je nowoczesnymi kamerami IP o wysokiej jakości obrazu, a także dużym stopniu odporności na trudne warunki pogodowe (np. wiatr z prędkością do 250 km/h, czy ekstremalną temperaturę powyżej 40 st. C.). Kamery działają zarówno na autostradach, wiaduktach, jak i terminalach promowych.

  Tam, gdzie nadal używane są niektóre starsze kamery (w rozdzielczości SD), np. należące do niezależnych operatorów dróg, obraz jest odpowiednio digitalizowany na użytek dalszej transmisji. Pełna cyfryzacja była istotnym czynnikiem powodzenia projektu i Axis stworzył narzędzie skrojone na miarę.

  W systemie HAK obrazy muszą być szybko dostarczane do wirtualnych serwerów / pamięci podręcznej stron internetowych, a nie do centralnej jednostki rejestrującej lub centrum monitoringu, tak aby były dostępne on-line oraz w aplikacji mobilnej dla ogółu społeczeństwa.

  Podróżujesz po Chorwacji? Pomożemy wybrać optymalną drogę

  W projekcie wykorzystano głównie kamery: AXIS  P1425-LE Mk II i AXIS P1427-LE, a także AXIS M1125-E lub typu PTZ - AXIS Q6155-E. Dwie ostatnie warto opisać bliżej – zwłaszcza, że mogłyby przydać się także w polskich systemach. AXIS M1125-E jest wyposażona w technologię Zipstream opartą na standardzie H.264, która pozwala na zmniejszenie zapotrzebowanie na przepustowość i pamięć masową średnio o 50% lub więcej. Do tego - funkcja WDR, zasilanie 8–28 V DC lub PoE, a także gotowość do montażu na zewnątrz dzięki klasom ochrony IK10, IP66 i NEMA 4X. Kopułkowa kamera sieciowa PTZ AXIS Q6155-E wykorzystuje natomiast zaawansowaną technologię laserową w celu dokładnego ustawienia ostrości, nawet w ciemnościach. Jest idealnym wyborem nie tylko do monitoringu drogowego, ale do dozoru miejskiego w ogóle, czy na użytek obserwacji i ochrony infrastruktury krytycznej. Dzięki innowacyjnym technologiom Axis Sharpdome z funkcją Speed Dry, Lightfinder, WDR – Forensic Capture, rozdzielczości HDTV 1080p i 30-krotnemu zoomowi Q6155-E sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest natychmiastowe ustawianie ostrości przy obserwacji dynamicznych obiektów i zmieniających się szybko scen.

  Ponadto, platforma sprzętowa Axis dla HAK została tak przygotowana, aby obecne i przyszłe kamery mogły być integrowane innymi systemami i technologiami. Goran Baotić, Kierownik Działu Wsparcia Biznesu HAK przyznaje: Eksperymentowaliśmy przy użyciu kamer IP innych marek, które zwykle zapewniają przyzwoitą jakość obrazu, ale rozczarowują, gdy konieczna jest zaawansowana integracja oprogramowania. W dużym stopniu polegamy na interfejsie Axis VAPIX API, które nie ma sobie równych.

  R&D i dobre wzorce dla Polski

  System HAK stał się oczkiem w głowie instytucji odpowiedzialnych za ruch drogowy. Liczba kamer będzie zatem zwiększana się z każdym rokiem i – jak zaznacza Goran Baotić – prowadzone będą dalsze prace badawczo-rozwojowe, także nad wykorzystaniem technologii uczenia maszynowego, w celu wydobycia i analizy danych oraz lepszego rozpoznania wzorców ruchu. Już teraz HAK we współpracy z Axis, spełniając choćby obostrzenia dyrektywy RODO, wprowadza do systemu rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji w celu identyfikacji i eliminacji z baz wrażliwych informacji osobistych zarejstrowanych przez kamery.

  Projekt ten wygląda imponująco i daje zarazem do myślenia, także pod kątem potrzeb w Polsce. Nasze politechniki znane są z innowacji w zakresie smart-transport i wsparcia logistyki, także z wykorzystaniem rozwiązań AI, czy optoelektroniki. Póki co, nie znalazły one jeszcze szerszego zastosowania. Warto, by instytucje odpowiedzialne za monitoring dróg, także krajowych i autostrad, czerpały z dobrych wzorców. Doświadczenia HAK i Axis z pewnością mogą pomóc.

  Źródło:
  Axis Communications Poland Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Axis Communications Poland Sp. z o.o.

  Axis jest liderem na rynku sieciowych systemów wizyjnych. Oferuje produkty i rozwiązania z zakresu kamer IP, enkoderów, akcesoriów oraz oprogramowania do rejestracji przeznaczone do profesjonalnych instalacji.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.