google

  alarmy, telewizja przemysłowa, ochrona

  Kursy walut 18.01.2019
  1 USD
  3.7694
  0.0079
  1 EUR
  4.2964
  0.0089
  1 CHF
  3.7917
  -0.0004
  1 GBP
  4.8773
  0.0305
  1 RUB
  0.0567
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Archiwum zabezpieczone przed ogniem

  Archiwum zabezpieczone przed ogniem

  Dokumenty przechowywane w Archiwum Państwowym są równie cenne, co zagrożone zniszczeniem w przypadku najmniejszego choćby zaprószenia ognia w obiekcie. Właśnie dlatego w dawnym budynku opackim w Kamieńcu Ząbkowickim zastosowano najskuteczniejsze rozwiązania z zakresu detekcji i sygnalizacji pożaru firmy Protec dostarczone przez D+H Polska.

  Archiwa w historycznym obiekcie

  Archiwum zabezpieczone przed ogniem
  Archiwum Państwowe w Kamieńcu Ząbkowickim, fot. D+H Polska

  Archiwum Państwowe we Wrocławiu posiada kilka oddziałów zamiejscowych. Jeden z nich mieści się w Kamieńcu Ząbkowickim, w zachowanych budynkach klasztornych opactwa cysterskiego. Historia samego klasztoru sięga XIII wieku. Choć burzliwe dzieje niejednokrotnie się na nim odbiły, to dzięki odbudowom nie tylko cieszy dziś oko odwiedzających Kotlinę Kłodzką turystów, ale także z powodzeniem służy jako obiekt użytkowy. Oddział Archiwum Państwowego został przeniesiony do Kamieńca Ząbkowickiego z Kłodzka w 1992 r. Zgromadzone tu archiwalia, według stanu z 2010 r., mierzą ponad 4 km długości. Materiały są wykorzystywane przez badaczy, między innymi w realizacji różnorakich projektów prowadzonych przez polskie, czeskie i niemieckie instytucje naukowe.

  Warunki specjalne

  Historyczny charakter obiektu i szczególna wartość przechowywanych w nim zbiorów wymagają odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej. Bardzo ważny jest w tym przypadku czas wykrycia ewentualnego zagrożenia pożarowego, bowiem mało jest tak łatwopalnych materiałów jak papier, z którego w zdecydowanej większości składają się archiwa. Rozwiązaniem pozwalającym na szybkie wykrycie i zasygnalizowanie pożaru są systemy Protec oferowane przez D+H Polska. W Archiwum Państwowym w Kamieńcu Ząbkowickim zastosowano m.in. optyczne czujki liniowe FIREBEAM oraz czujki z serii 6000PLUS.

  Detekcja na podczerwień

  Wybór czujek FIREBEAM w części pomieszczeń był podyktowany warunkami technicznymi – montaż tradycyjnych czujek sufitowych nie był możliwy ze względu na zabytkowe, łukowe sklepienie. Czujka FIREBEAM jest montowana pod sufitem bezpośrednio do ściany, w miejscu, w którym wykorzystano istniejący przepust by doprowadzić okablowanie z innego pomieszczenia. Czujki liniowe mają tę zaletę, że zainstalowane w jednym miejscu nadzorują przestrzeń na odcinku do 100 m. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu podczerwieni odbijanej od pryzmatu umieszonego na przeciwległej ścianie. Montaż pryzmatu jest praktycznie bezinwazyjny, bowiem nie wymaga doprowadzania przewodów. 

  Tylko uzasadnione alarmy

  Archiwum zabezpieczone przed ogniem
  Archiwum Państwowe w Kamieńcu Ząbkowickim, fot. D+H Polska

  W pomieszczeniach, w których przechowywane są dokumenty archiwalne i starodruki zainstalowano czujki optyczno-termiczne z detektorem CO. Zaletą czujek jest zdolność wykrywania szerokiego spektrum pożarów, a jednocześnie odporność na fałszywe alarmy wywołane np. przez obecność kurzu i pyłu w powietrzu. W przypadku prawdziwego zdarzenia pożarowego czas reakcji tych detektorów jest dużo szybszy niż tradycyjnych czujek optycznych lub temperaturowych. W Archiwum Państwowym zamontowano także jedyne na rynku sygnalizatory akustyczne wbudowane w obudowę czujki, które posiadają wszystkie wymagane certyfikaty, w tym Świadectwo Dopuszczenia wydawane przez CNBOP. Dzięki połączeniu dwóch funkcji w jednym urządzeniu zmniejszamy koszty całej instalacji ppoż., ale również, co szczególnie ważne w przypadku obiektów zabytkowych, ograniczamy liczbę punktów, w których widoczna jest ingerencja w architekturę budynku.

  System rozpoznaje zagrożenie i wyciąga wnioski

  Sercem systemu detekcji i sygnalizacji pożaru w archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim jest centrala Protec 6400. Przekazywanie informacji pomiędzy czujkami a centralą odbywa się za pomocą cyfrowej metody przesyłania danych. System umożliwia transmisję dużej ilości informacji i równocześnie bardziej szczegółowych niż w przeszłości, przy zastosowaniu systemów analogowych. Centralę można zaprogramować według różnych trybów pracy, uwzględniających funkcję obiektu oraz panujące w nim specyficzne warunki środowiskowe. System potrafi rozpoznać czynniki kwalifikujące się jako zdarzenia pożarowe i odróżnić je od czynników powodujących fałszywe alarmy. Dzięki temu jest to jedno z najbardziej niezawodnych rozwiązań na rynku.

  Bezpieczeństwo w parze z estetyką

  Archiwum zabezpieczone przed ogniem
  Archiwum Państwowe w Kamieńcu Ząbkowickim, fot. D+H Polska

  W przypadku Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim wszystkie urządzenia mają oryginalny kolor obudowy, jednak warto wiedzieć, że D+H Polska oferuje swoje produkty (m.in. czujki, centrale, napędy okienne) w dowolnym kolorze. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie inwestorowi zależy na takim wkomponowaniu urządzeń w projekt, aby jak najmniej rzucały się w oczy. Czujki mogą mieć zatem dowolny kolor i wzór, również taki, który odwzorowuje np. rysunek drewna.

  Odpowiedni dobór urządzeń detekcji i sygnalizacji pożaru przekłada się na bezpieczeństwo ludzi i mienia. W Kamieńcu Ząbkowickim udało się zaprojektować i wdrożyć taki system zabezpieczeń, który nie tylko błyskawicznie wykryje ewentualne zagrożenie, ale także skutecznie je zakomunikuje wykorzystując sygnalizatory rozmieszczone w strategicznych punktach budynku.

  Źródło:
  D+H Polska sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  D+H Polska sp. z o.o.

  D+H Polska oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu oddymiania i naturalnej wentylacji budynków, systemy sygnalizacji pożarowej, systemy sterowań i zamknięć ogniowych oraz napędy do stolarki okiennej i drzwiowej.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.