google

  alarmy, telewizja przemysłowa, ochrona

  Kursy walut 23.01.2019
  1 USD
  3.7747
  0.002
  1 EUR
  4.2867
  0.0005
  1 CHF
  3.7817
  -0.0022
  1 GBP
  4.9019
  0.0301
  1 RUB
  0.0570
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Handel pod kompleksową ochroną. Jaki system bezpieczeństwa zamontować w sklepie?

  Handel pod kompleksową ochroną. Jaki system bezpieczeństwa zamontować w sklepie?

  W polskiej branży retail rośnie znaczenie kompleksowego podejścia, w tym integracji dodatkowych usług, gwarantujących wyższy poziom bezpieczeństwa klientom oraz pracownikom obiektów handlowych. Omawiamy kluczowe tendencje związane z systemami bezpieczeństwa w sklepach.

  W przypadku obiektów handlowych kluczowe są dziś trzy systemy: monitoringu, antywłamaniowy oraz przeciwpożarowy. Pierwszy z nich to zespół kamer rejestrujących obraz sklepu, magazynów czy najbliższego otoczenia obiektu.

  Bezpieczny zawsze ubezpieczony

  – Kamery działają w ramach jednej sieci, ale stosuje się tu różne urządzenia, w zależności od potrzeb. Na przykład w newralgicznych miejscach, przy kasach lub regałach ze szczególnie wartościowymi produktami, montuje się kamery IP, rejestrujące obraz w jakości HD. W innych miejscach mogą pracować kamery analogowe, w tym z detekcją ruchu – mówi Bartłomiej Woźniak z firmy IteCom, która specjalizuje się w systemach bezpieczeństwa, działając na rynku od 2005 roku.

  Odpowiednio skonfigurowana sieć kamer pozwala personelowi sklepu i służbom ochrony monitorować całą powierzchnię obiektu, a  w razie potrzeby szybko reagować.

  Systemy antywłamaniowe składają się z kolei z sieci czujników – podczerwieni, magnetycznych oraz dualnych, oraz sygnalizatorów akustyczno-dźwiękowych. Liczba, rodzaj i rozmieszczenie tego rodzaju urządzeń powinny być dostosowane do potrzeb i warunków konkretnych pomieszczeń i przestrzeni. Jak działa system antywłamaniowy? Po wykryciu naruszenia  uruchamiają się sygnalizatory, a czujniki przekazują sygnał do centrali alarmowej, czyli prawie zawsze do agencji ochrony. Nowoczesne systemy tego rodzaju kontroluje się dziś  zdalnie, przy pomocy aplikacji na urządzenia mobilne. W ten sposób system można uzbroić lub deaktywować, sprawdzić status, raporty itd.

  Najmniejszy margines swobody pozostawiają systemy przeciwpożarowe. Muszą być wykonane zgodnie z projektem architektonicznym oraz przepisami prawa. Jeśli chodzi o dobór urządzeń, to obowiązuje zasada, by montować sprzęt sprawdzony i skuteczny.

  Liczy się podejście kompleksowe

  Jaki system bezpieczeństwa najlepiej sprawdzi się w obiekcie handlowym? Przy wyborze rozwiązań warto pamiętać, że w równym stopniu liczą się ich techniczna niezawodność, jak i efektywność w codziennej pracy sklepu. Na polskim rynku można zaobserwować, że operatorzy i właściciele sklepów o powierzchni ponad 50 mkw. wybierają dziś najczęściej rozwiązania kompleksowe, ułatwiające zarządzanie przedsiębiorstwem. Tendencja ta jest również bezpośrednią konsekwencją dążenia do optymalizacji procesów inwestycyjnych.

  – 90% naszych klientów, otwierających lub modernizujących obiekt handlowy, instaluje równocześnie wszystkie wymienione systemy, oczekując że prace zrealizuje jeden wykonawca, od początku do końca. Wynika to po pierwsze z faktu, że całościowe podejście usprawnia i przyśpiesza proces inwestycyjny. Po drugie, wszystkie instalacje w obiekcie są ze sobą w pełni kompatybilne, co ułatwia serwis, a także ewentualną modernizację w przyszłości – mówi Bartłomiej Woźniak.

  W modelu kompleksowym wykonawca najpierw projektuje cały system, następnie buduje lub uzupełnia sieć niskoprądową wraz z niezbędną infrastrukturą, dobiera optymalny dla danej powierzchni lub przestrzeni sprzęt, a także instaluje i konfiguruje urządzenia oraz niezbędne oprogramowanie. W zakres pełnej usługi wchodzi też pełne wsparcie serwisowe, co na dłuższą metę przekłada się na optymalizację kosztów eksploatacyjnych.

  Każda liczba jak na dłoni

  Operatorzy obiektów handlowych coraz częściej wzbogacają systemy bezpieczeństwa o dodatkowe elementy. Dobrym przykładem tej tendencji jest system rejestracji transakcji. Na czym polega? Kamera IP zamontowana przy kasie monitoruje cały przebieg transakcji, rejestrując m.in. dokładny obraz paragonu. Dzięki temu można sprawdzić na przykład sposób płatności lub to, czy wszystkie produkty zostały właściwie zeskanowane. Dysponując zapisem z kamery, łatwo wyjaśnić wszystkie nieprawidłowości i wątpliwości, w tym ewentualne reklamacje ze strony klientów.

  Dodajmy, że w przypadku obiektów handlowych rośnie też zainteresowanie systemami kontroli dostępu, które do niedawna montowane były głównie w obiektach magazynowych i produkcyjnych.

  Integrują usługi na przyszłość

  To również nowa tendencja – wykonawcy systemów bezpieczeństwa, zwłaszcza firmy z doświadczeniem, są już w stanie zaoferować szereg dodatkowych usług. Wybierając wykonawcę zlecenia, jakim jest wyposażenie punktu sprzedaży w kompletny system bezpieczeństwa, warto dopytać, czy istnieje możliwość doposażenia także innych stanowisk w sklepie. Nowoczesne przedsiębiorstwa gwarantują bowiem całościowe zaopatrzenie także w wagi, krajalnice, stanowiska dla kasjerów, urządzenia fiskalne i wiele innych. Integracja tych wszystkich usług sprawia, że operator sklepu jest w stanie zminimalizować czas między zakończeniem prac budowlanych lub remontowych a uruchomieniem obiektu na pełnych obrotach.

  Rozwój technologii cyfrowych sprawia, że zautomatyzowane systemy bezpieczeństwa stają się coraz efektywniejsze i coraz bardziej dostępne. Wszystko wskazuje na to, że kompleksowe podejście do infrastruktury oraz wyposażenia powierzchni handlowych, w tym integracja poszczególnych systemów, już wkrótce będą odgrywały pierwszoplanową rolę.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.