google

  alarmy, telewizja przemysłowa, ochrona

  Kursy walut 24.09.2018
  1 USD
  3.6620
  0.0218
  1 EUR
  4.3092
  0.0163
  1 CHF
  3.8177
  0.0082
  1 GBP
  4.8040
  -0.0076
  1 RUB
  0.0554
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • 4 pytania o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli świętujemy Dzień Strażaka

  Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to temat, którego nie należy lekceważyć. Dlatego też, edukacja w tym zakresie prowadzona jest już w przedszkolu. Dobrą okazją do przypomnienia, jak nie dopuścić do zaprószenia ognia oraz jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia jest Dzień Strażaka, który świętujemy 4 maja. Na cztery krótkie pytania odpowiedział specjalista inżynierii bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej, absolwent Szkoły Głównej Służby pożarniczej - Grzegorz Gołaszewski, który na co dzień zajmuje się zabezpieczeniem i wyposażeniem w urządzenia przeciwpożarowe obiektów przemysłowych, biurowych i hotelowych.

  W okresie letnim często słyszymy o pożarach lasu, które bywają efektem nieumyślnego zaprószenia ognia. Jak temu zapobiegać?

  G.G: Najprościej, unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do zaprószenia ognia, a w efekcie pożaru. Często będąc w lesie zapominamy, że gdy jest sucho, o pożar nietrudno. Dlatego ważne, aby nie używać ognia w pobliżu lasu czy traw np. poprzez zapalanie zapalaniczki, ale także nie rzucać niedopałków papierosów, które choć mogą się wydawać niegroźne bywają przyczyną aż 90% pożarów lasów.

  Jak powinniśmy się zachować, gdy jesteśmy świadkami pożaru, jakie kroki podjąć?

  G.G: Przede wszystkim zaalarmować osoby, które mogą być bezpośrednio w sytuacji zagrożenia oraz wezwać straż pożarną (numery alarmowe – 998 lub 112). Należy się stosować do procedur i poleceń wydawanych przez osoby prowadzące ewakuacje, a także jak najszybciej oddalić się z obszaru zagrożenia.

  A co w sytuacji, gdy to my jesteśmy bezpośrednio zagrożeni np. znajdujemy się w pomieszczeniu, w którym pojawia się ogień?

  G.G: Najważniejsze – nie otwierać okien. To najczęściej popełniany błąd podczas zagrożenia pożarowego. Gdy otworzymy okno, do pomieszczenia dostanie się powietrze, a to może spowodować rozgorzenie ognia. Unikamy także gaszenia wodą urządzeń, które mogą być pod napięciem. Gdy tylko zaobserwujemy pojawienie się ognia należy opuścić pomieszczenie i jak najszybciej zawiadomić straż pożarną. Jeśli ogień jest niewielki możemy ropocząć samodzielne gaszenie. Warto jednak wiedzieć, że np. oleju nie gasimy przy użyciu gaśnicy, a gdy np. zapali się patelnia możemy ugasić ją za pomoca soli kuchennej lub…proszu do prania. Jeśli nie mamy pod ręką gaśnicy możemy zastąpić ją mokrym materiałem lub kocem gaśniczym.

  Co możemy zrobić, aby zapobiec pożarowi np. w domu czy mieszkaniu?

  G.G: Na pewno możemy zminimalizować ryzyko sytuacji zagrożenia np. poprzez regularne przeglądy kominowe i wentylacyjne. W domach jednorodzinnych warto także instalować czujniki tlenku węgla oraz wymieniać stare piece. Gdy wychodzimy z domu wyłączmy urządzenia od źródła prądu, a używając świec pamiętajmy, aby zachować bezpieczną odległość od materiałów łatwopalnych.

  Z okazji Dnia Strażaka firma ASSA ABLOY Mercor Doors, będąca wiodącym producentem drzwi i bram przeciwpożarowych, we współpracy ze specjalistą inżynierii bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej - Grzegorzem Gołaszewskim, prezesem firmy Strażpol, uruchomi w dniu 4 maja całodzienną, specjalną infolinię pod numerem 791-915-998, gdzie będzie można uzyskać informacje dot. bezpieczeństwa przeciwpożarowego, radzenia sobie w sytuacji zagrożenia czy działań prewencyjnych.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.