Artykuł Dodaj artykuł

Monitoring jako najlepszy sposób ochrony mienia

Kamery monitoringu towarzyszą nam już od dłuższego czasu praktycznie wszędzie. Spotykamy je na skrzyżowaniach, dworcach, uczęszczanych i mniej popularnych miejscach naszych miast

Kamery monitoringu towarzyszą nam już od dłuższego czasu praktycznie wszędzie. Spotykamy je na skrzyżowaniach, dworcach, uczęszczanych i mniej popularnych miejscach naszych miast.

Ich zadaniem jest przesyłanie obrazu do rejestratorów i centr obserwacyjnych, gdzie czujne oko operatora może dostrzec zagrożenie i wysłać na miejsce odpowiednie służby. Kamery strzegą też posesji oraz mienia. Dzięki ciągłemu rozwojowi rejestrowany przez nie obraz jest coraz lepszej jakości, co pozwala bezproblemowo wykryć sprawców potencjalnego przestępstwa.

W początkowym okresie monitoring przemysłowy był oparty na przesyle obrazu przez analogowy nośnik - kabel koncentryczny, którego ograniczenia pozwalały na przesył obrazu o maksymalnej rozdzielczości dostosowanej do standardu wideo PAL. Obraz o takich parametrach nie zawsze pozwalał na dokładne zarejestrowanie zdarzenia, szczególnie jeśli miało ono miejsce nocą. Pomimo swojej nazwy, monitoring analogowy opiera się na cyfrowych przetwornikach obrazu, a obraz zapisywany jest wewnątrz analogowego rejestratora na twardym dysku o wielkości dostosowanej do ilości podłączonych kamer. Wśród technologii wykorzystujących obecnie kabel koncentryczny należy wymienić technologie: HDTVI, AHD, HDCVI oraz mało u nas popularną HD-SDI. Poprawiono w nich rozdzielczość przesyłanego obrazu, która obecnie może osiągać 720p lub 1080p, a wkrótce nawet 3 i 4MPx. Technologie wykorzystujące kabel koncentryczny pomimo słabszej rozdzielczości przesyłanego obrazu, są bardziej ekonomiczne, a zaletą jest brak opóźnień w transmisji obrazu.

Rozdzielczości ekranowe wysokiego standardu eAlamy

W ostatnich latach pojawiła się i jest rozwijana koncepcja wykorzystująca do transmisji rejestrowanego obrazu istniejącego lub dedykowanego okablowania sieciowego. Monitoring tego typu nazywany jest monitoringiem cyfrowym lub IP. W przypadku takiego monitoringu znikają ograniczenia co do rozdzielczości przesyłanego obrazu. Niestety w przypadku sieci współdzielonych z istniejącą infrastrukturą informatyczną systemy monitoringu IP są narażone na opóźnienia związane z przepustowością lokalnej sieci. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie oddzielnej sieci o wysokiej przepustowości przeznaczonej tylko na potrzeby monitoringu IP. Dodatkową zaletą monitoringu tego typu jest możliwość zasilania kamer za pomocą technologii PoE, co maksymalnie upraszcza samą instalację systemu monitoringu.

Rejestrator eAlarmy

Centrum systemu monitoringu IP stanowi rejestrator NVR lub dedykowany serwer z oprogramowaniem. Jest to urządzenie umożliwiające zapisywanie nadsyłanych przez kamery sygnałów oraz zarządzanie nimi, a także całym systemem. Nowoczesny rejestrator NVR wyposażony jest w funkcje umożliwiające wyszukanie zdarzeń rejestrowanych przez wybrane kamery w konkretnym odcinku czasu. Istnieją również systemy pozwalające na wyszukanie konkretnego typu zdarzenia. Rejestratory NVR potrafią również reagować na zdarzenia takie jak detekcja ruchu, detekcja twarzy, a nawet alarm sabotażowy. Ten ostatni to reakcja systemu na nagłą zmianę ostrości bądź kierunku rejestrowanego przez kamerę obrazu. Rejestratory NRV można obsługiwać zdalnie za pośrednictwem lokalnej sieci komputerowej lub sieci internetowej za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. W zależności od ilości kamer IP oraz rozdzielczości rejestrowanego przez nie obrazu, rejestrator NVR może być wyposażony w jeden lub więcej dysków twardych. Dzięki bezstratnej kompresji danych możliwe jest gromadzenie nagrań z wielu kolejnych dni. Po wyczerpaniu miejsca na dyskach twardych, NVR rozpoczyna nadpisywanie najstarszych nagrań, a cały system może dalej funkcjonować, w zasadzie bez konieczności ingerencji operatora.

Kamera IP zewnętrzna eAlarmy

Drugim niezwykle istotnym elementem systemu monitoringu IP są kamery. Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele modeli, co umożliwia dobranie najbardziej odpowiednich kamer do określonych zadań. Pierwszym z parametrów określających kamerę jest rozdzielczość rejestrowanego przez nią obrazu. W przypadku kamer IP wartość ta jest określana w Mpx. Innym parametrem określającym jakość kamery i generowanego przez nią obrazu jest ogniskowa wbudowanego obiektywu. Wartość ta określa kąt widzenia kamery i dobrze jeśli kamera umożliwia regulację tego parametru. Pozwala to na zdalne lub ręczne dostosowanie kąta widzenia kamery do własnych potrzeb. Ze względu na budowę samej kamery dzielą się one na: kamery kompaktowe instalowane najczęściej w obudowach tubowych, kamery kopułowe określone inaczej „dome” lub „turret” oraz kamery obrotowe PTZ.

kamera kopułkowa eAlarmy

Wybierając kamerę warto zwrócić uwagę czy ma ona wbudowany oświetlacz IR pozwalający jej na rejestrację obrazu w całkowitej ciemności oraz na zasięg tego oświetlacza. Wybierając kamerę, której zadaniem ma być rejestracja obiektu na tle jasnej powierzchni (okno, drzwi wejściowe), warto zwrócić uwagę na funkcję BLC, czyli kompensację światła tylnego. Funkcja ta pozwala wyraźnie uchwycić obiekt znajdujący się na jasnym, oświetlonym tle. WDR czyli szeroki zakres dynamiki obrazu, to z kolei funkcja odpowiedzialna za szczegółowe wyświetlanie obrazu w całym polu widzenia kamery, pozwalająca na widzenie szczegółów zarówno w miejscach słabiej jak i mocniej oświetlonych. Wybierając kamery różnych producentów warto zwrócić uwagę czy obsługują one standard Onvif, zapewni to kompatybilność całego systemu dzięki otwartemu standardowi połączeń.

Decydując się na wdrożenie monitoringu IP należy pamiętać, że rejestrator i kamery to nie jedyny koszt związany z jego wdrożeniem. Wśród pozostałych kosztów należy wymienić zakup dysków twardych, zasilaczy sieciowych PoE, dodatkowych switchy, routerów, AP oraz przewodów sieciowych. W przypadku istniejącego okablowania koncentrycznego można również rozważyć zakup ekstenderów transmisji IP przez kabel koncentryczny.

Jeżeli obiekt wyposażony jest w monitoring analogowy i okablowanie koncentryczne, ale jego możliwości przestają nam wystarczać, możemy zdecydować się na wdrożenie nowocześniejszych rozwiązań wykorzystujących transmisję analogową, takich jak AHD (Analog High Definition), HDCVI (High Definition Composite Video Interface) czy TVI. Technologie te oferują przesyłanie obrazu w wyższej rozdzielczości niż monitoring analogowy, odpowiednio 720p i 1080p, a w przyszłości nawet do 4 Mpx. Technologie te pozwalają na praktycznie bezstratne przesyłanie wysokiej jakości obrazu na duże odległości. W odróżnieniu od pierwszych analogowych systemów monitoringu, w których sygnał przesyłany był w postaci ciągłej, nowoczesne systemy przesyłają sygnał w postaci cyfrowej, rejestrator zaś nie musi konwertować odebranego sygnału, a jedynie przetwarza go w celu zapisu lub wyświetlenia.

Kamery systemów analog HD to urządzenia, których praca bazuje na przetwornikach CMOS o większej rozdzielczości niż dotychczas stosowane przetworniki CCD. W kamerach tych zostało zastosowane oddzielenie pasm sygnałów mogących się nakładać na siebie podczas transmisji na duże odległości. Proces ten wspomaga również odpowiednia modulacja pasm. Kamery są traktowane w tych systemach jako nadajniki TX wysyłające sygnał jednym kablem, ale w różnych pasmach. Rejestrator systemu jest odbiornikiem RX, którego zadaniem jest odbieranie, rozdzielanie i ewentualne wzmacnianie przechodzących przez niego sygnałów. Najczęściej spotykane na rynku rejestratory obsługują określoną ilość kamer i są to urządzenia przeznaczone dla 4, 8, 16 lub 32 kamer.

Monitoring CCTV eAlarmy

Monitoring CCTV jest branżą rozwijającą się niezwykle dynamicznie. Jednoczesne rozwijanie nowych technologii jak i ciągłe poprawianie istniejących rozwiązań pozwala nie tylko przesyłać i rejestrować obraz w coraz wyższej rozdzielczości, ale również na wzajemną kompatybilność wprowadzanych i istniejących rozwiązań. Rozwój technologii w taki sposób pozwala na ciągłe poprawianie jakości obrazu przy jednoczesnych zachowaniu sporych oszczędności wynikających z zachowania istniejącego okablowania koncentrycznego.

Artykuł przygotowany przez firmę: eAlarmy.pl – alarmy i monitoring.

Artykuł został dodany przez firmę

eAlarmy.pl Marcin Borowski

Sklep internetowy firmy eAlarmy, w swojej ofercie posiada szeroką gamę urządzeń z asortymentu systemów alarmowych, telewizji przemysłowej, domofonów i wideodomofonów.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.