google

  alarmy, telewizja przemysłowa, ochrona

  Kursy walut 19.09.2018
  1 USD
  3.6685
  -0.0132
  1 EUR
  4.2929
  -0.0101
  1 CHF
  3.8005
  -0.0322
  1 GBP
  4.8406
  0.0036
  1 RUB
  0.0548
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Bezpieczeństwo bez wielkich wydatków, czyli jak zbudować tani i skuteczny system monitoringu?

  Jak zabezpieczyć dom, mieszkanie czy biuro przed włamaniem? Nie trzeba sięgać po skomplikowane i drogie rozwiązania alarmowe – prosty system monitoringu wideo zbudować może każdy, kto potrafi obsługiwać smartfona. Wystarczy rzeczony smartfon lub tablet, niedroga kamera/y WiFi… i podstawowa wiedza o tym, jak skonfigurować owe urządzenia.

  Bezpieczeństwo bez wielkich wydatków, czyli jak zbudować tani i skuteczny system monitoringu?
  Fot. Spy Shop - nadzór

  Według badań CBOS – przeprowadzonych w dniach 7-15 stycznia 2017 – Polacy czują się coraz bezpieczniej (wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do 2015 r.), pomimo to nadal nie spada odsetek osób, które w ubiegłym roku padły ofiarą kradzieży. Aby zabezpieczyć się przed złodziejami i ograniczyć ryzyko rabunku – można np. zainwestować w monitoring. System monitoringu zaprojektowany i zainstalowany przez profesjonalnego dostawcę takich usług będzie zwykle najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem – praktyka pokazuje jednak, że z uwagi na wysokie ceny na taką inwestycję decyduje się stosunkowo niewielu właścicieli mieszkań, domów czy firm.

  Alternatywą dla drogiego w zakupie i eksploatacji systemu monitoringu (np. z uwagi na konieczność płacenia comiesięcznego abonamentu firmie ochroniarskiej) jest stworzenie w domu własnego systemu monitoringu, w którym kluczową rolę będą odgrywały coraz popularniejsze i coraz tańsze miniaturowe kamery WiFi.

  Prosty i skuteczny monitoring

  Bezpieczeństwo bez wielkich wydatków, czyli jak zbudować tani i skuteczny system monitoringu?
  Fot. Spy Shop - ochrona domu

  „Prosty, ale skuteczny system średnio doświadczony użytkownik może zbudować dosłownie w kilkanaście minut. Nowoczesne kamery są proste w obsłudze i konfiguracji, komunikują się z siecią WiFi, oferują obraz naprawdę dobrej jakości… a przy okazji są niewielkie i na tyle dyskretne, że bez żadnego problemu można je ukryć w każdym pomieszczeniu – bez kucia ścian, prowadzenia przewodów itp. Co ważne, większość z nich będzie nagrywać dopiero wtedy, gdy wykryją ruch, a dodatkowo – po zapełnieniu pamięci – nie przestaną pracować, ale nadal będą monitorować to, co dzieje się w domu, dzięki kasowaniu najstarszych nagrań i zastępowaniu ich bieżącymi” – wyjaśnia Krzysztof Rydlak, specjalista ds. bezpieczeństwa z sieci sklepów Spy Shop.

  Na rynku znajdziemy wiele kamer WiFi zaprojektowanych właśnie z myślą o takich zastosowaniach – świetnym przykładem jest np. ukryta w… zasilaczu sieciowym kamera PV-AC20HDWI, model PV-CHG20iOS wyglądający jak stacja dokująca do smartfona. Zaletą ukrytych kamer jest to, że włamywacz raczej nie zauważy ich obecności, a w konsekwencji nawet nie będzie miał szans, aby ukryć swoją tożsamość.

  Jak to zrobić?

  Bezpieczeństwo bez wielkich wydatków, czyli jak zbudować tani i skuteczny system monitoringu?
  Fot. Spy Shop - włamywacz

  Domowy system monitoringu należy przede wszystkim odpowiednio zaplanować – musimy zastanowić się, gdzie dokładnie powinny zostać rozmieszczone kamery. Należy tu uwzględnić wszystkie pomieszczenia, punkty wejścia (okna/drzwi), ciągi komunikacyjne itp. Tak naprawdę to sprawa wysoce indywidualna – w niektórych mieszkaniach z powodzeniem wystarczy jedna kamera, w innych potrzebnych będzie ich co najmniej kilka.

  Oczywiście, należy też się zastanowić, w jakim punkcie pomieszczenia umieścić kamerę – tak, by z jednej strony była ona w stanie rejestrować możliwie dużą jego część, a z drugiej – pozostawała ukryta.

  Zasada funkcjonowania takiego systemu jest prosta – po podłączeniu kamery do domowej/firmowej sieci WiFi, należy zainstalować w smartfonie/tablecie aplikację, która pozwoli nam na monitorowanie obrazu z urządzenia oraz dokładne jego skonfigurowanie. Nowoczesne kamery WiFi zaprojektowane są tak, że nie rejestrują obrazu przez cały czas (co pozwala oszczędzać przestrzeń dyskową oraz energię) – wyposażone są z reguły w system detekcji ruchu, który sprawia, że uaktywniają się tylko wtedy, gdy w monitorowanym pomieszczeniu ktoś się pojawi.

  Bezpieczeństwo bez wielkich wydatków, czyli jak zbudować tani i skuteczny system monitoringu?
  Fot. Spy Shop

  Użytkownik może w każdej chwili użyć smartfona/tabletu do sprawdzenia, co dzieje się w danym pomieszczeniu, może też skonfigurować aplikację tak, by w razie wykrycia ruchu natychmiast powiadomiła go o tym. W takiej sytuacji możliwie jest szybkie sprawdzenie, co było przyczyną uaktywnienia się aplikacji – gdy stwierdzimy, że doszło np. do włamania, możemy natychmiast powiadomić o tym policję. Dzięki temu istnieje spora szansa na złapanie złodzieja na gorącym uczynku. A nawet, jeśli funkcjonariusze nie zjawią się na czas, będziemy dysponować nagraniem z ukrytej kamery, które może okazać się przydatne nie tylko w poszukiwaniu sprawcy włamania, ale także w udowodnieniu jego winy.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.