google

  alarmy, telewizja przemysłowa, ochrona

  Kursy walut 26.09.2018
  1 USD
  3.6430
  -0.0081
  1 EUR
  4.2865
  -0.0074
  1 CHF
  3.7735
  -0.0038
  1 GBP
  4.7980
  -0.0007
  1 RUB
  0.0553
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak działają czujniki ruchu

  Jak działają czujniki ruchuCzujniki ruchu dzieli się na dwie główne grupy: pasywne i aktywne. Czujniki pasywne (PIR) działają w oparciu o promieniowanie podczerwone i różnice temperatur w pomieszczeniu. Z kolei czujki aktywne (MW) wykorzystują właściwości fal elektromagnetycznych. Na rynku dostępne są też detektory dualne, które łączą w sobie funkcje czujek PIR i MW.

  PIR, czyli pasywna czujka podczerwieni

  Czujniki ruchu PIR reagują na promieniowanie podczerwieni i wykrywają zmiany temperatury. Czujki tego typu nazywane są pasywnymi, ponieważ same nie są źródłem promieniowania podczerwonego, a jedynie odnotowują promieniowanie innych ciał. Czujka PIR naścienna jest w stanie pokryć około 130-200 metrów kwadratowych, a czujka o kącie obserwacji 360 stopni może kontrolować nawet dwukrotnie większą powierzchnię. Każde wejście człowieka lub zwierzęcia w przestrzeń działania detektora jest automatycznie wykrywane i uruchamia alarm. Ze względu na system działania czujników pasywnych, należy je montować w odległości co najmniej 1,5 metra od źródeł ciepła, na przykład kaloryfera. Nie poleca się umieszczać czujników PIR w kuchni, pralni lub innych pomieszczeniach, gdzie występują skupiska pary i podmuchy ciepłego powietrza.

  MW: mikrofalowa czujka aktywna

  Czujniki aktywne (MW) wykrywają poruszające się obiekty za pomocą fal elektromagnetycznych, tak zwanych mikrofali. Urządzenia wykorzystują efekt Dopplera, czyli zmianę częstotliwości fal wskutek zmiany położenia źródła fal i ich odbiornika. MW to czujki aktywne – same emitują fale i jednocześnie odbierają je po odbiciu od ścian, podłogi i sufitu. Jeśli w nadzorowanym pomieszczeniu znajdzie się ruchomy obiekt, czujka wykryje zmiany w częstotliwości fal i uruchomi alarm. Czujniki mikrofalowe, w przeciwieństwie do czujek PIR, nie są wrażliwe na zmiany temperatury. Dodatkowym atutem tych urządzeń jest to, że fale produkowane przez czujki MW mogą przenikać przez ściany i szyby. Ich zasięg wynosi zazwyczaj 12-20 metrów. Należy jednak pamiętać, żeby nie instalować czujników aktywnych blisko okien lub drzwi zewnętrznych, ponieważ mogą reagować na ruch także poza wskazanym obszarem.

  Czujka dualna – PIR+MW

  Czujnik dualny łączy w sobie cechy detektorów PIR i MW. Urządzenie wysyła sygnał alarmowy dopiero wtedy, kiedy zarówno czujnik pasywny, jak i aktywny odnotuje niepokojące zmiany. Dzięki temu czujki PIR+MW są najbardziej skuteczne i rzadziej wysyłają fałszywe alarmy. Czujniki z podwójnym torem detekcyjnym sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie panują zmienne warunki, na przykład w garażu, na strychu i w salonie z kominkiem.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.