google

  alarmy, telewizja przemysłowa, ochrona

  Kursy walut 20.07.2018
  1 USD
  3.7170
  0.0007
  1 EUR
  4.3275
  0.012
  1 CHF
  3.7199
  0.0078
  1 GBP
  4.8376
  0.0028
  1 RUB
  0.0586
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Bezpieczeństwo pożarowe w szkołach

  Najważniejszym zadaniem personelu szkolnego jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym w budynku i umożliwienie im opuszczenia zagrożonej strefy w jak najkrótszym czasie. Jak odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo pożarowe w szkole?

  Szkoła jako budynek użyteczności publicznej

  Bezpieczeństwo pożarowe w szkołachWyposażenie takich budynków jak szkoły, najczęściej składa się z materiałów łatwopalnych – sprzęt komputerowy, stoliki, krzesła, czy rolety wykonane z tworzywa sztucznego palą się szybko wytwarzając czarny dym, który znacznie utrudnia sprawną ewakuację. Należy również pamiętać, że w szkołach, podobnie jak w innych budynkach użyteczności publicznej, przebywają osoby o różnej sprawności fizycznej – mogą to być starsi nauczyciele, małe dzieci, czy też młodzież z niepełnosprawnością fizyczną. Aby maksymalnie zapewnić im bezpieczeństwo i szybką ewakuację w sytuacji zagrożenia, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków już na etapie powstawania inwestycji. Trudno palne materiały wykorzystane do wykończenia wnętrz to większa szansa, że ogień będzie rozprzestrzeniał się wolniej, a co za tym idzie – więcej czasu służby ratownicze będą miały na ewakuację wszystkich osób znajdujących się w budynku objętym ogniem.

  Jak wytyczyć drogę ewakuacyjną?

  Według przepisów prawa, przygotowanie budynku do ewakuacji to inaczej stworzenie odpowiednich warunków umożliwiających opuszczenie zagrożonego pożarem obiektu. W tym celu należy wytyczyć drogi ewakuacji w taki sposób, aby opuszczające budynek osoby były równomiernie kierowane do każdego z wyjść. Ponadto konieczne jest wyposażenie jej w specjalne środki techniczne i oczywiście – odpowiednie oznakowanie. Co trzeba wziąć pod uwagę planując drogę ewakuacyjną? Z założenia wytycza się ją wykorzystując normalne drogi komunikacyjne, a więc korytarze, czy klatki schodowe, nie wolno jednak kierować jej na dachy czy tarasy. Ponadto należy uwzględnić liczbę osób, które z drogi ewakuacyjnej będą korzystać oraz w taki sposób kierować strumienie opuszczających budynek osób, aby wykorzystać równomiernie wszystkie wyjścia ewakuacyjne z obiektu (w tym również te, które na co dzień pełnią funkcje pomocnicze lub gospodarcze).

  Oświetlenie awaryjne

  Niezwykle istotne jest prawidłowe oznakowanie drogi ewakuacyjnej. Dostępne obecnie oświetlenie awaryjne umożliwia dostosowanie poszczególnych jego elementów do warunków architektonicznych w każdym obiekcie, a także kontrolowanie go za pomocą wygodnych aplikacji. Szeroki wybór gwarantuje również montaż oświetlenia pozwalającego na oszczędności, jak np. lampy ewakuacyjne firmy Awex wykorzystujące źródła LED. Dlaczego sprawne oświetlenie awaryjne jest tak ważne? W związku z pożarem często dochodzi do uszkodzenia instalacji elektrycznej. W sytuacji gdy gęsty dym znacznie utrudnia widoczność, oprawy kierunkowe umożliwiają bezpieczne dotarcie do wyjścia, a specjalne oświetlenie antypaniczne ogranicza ryzyko zwiększenia liczby ofiar w wyniku wybuchu paniki. Oczywiście należy też pamiętać o przeprowadzeniu ćwiczeń ewakuacyjnych, które pomogą określić czy budynek jest odpowiednio przygotowany.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.