google

  alarmy, telewizja przemysłowa, ochrona

  Kursy walut 20.08.2018
  1 USD
  3.7695
  -0.0089
  1 EUR
  4.2997
  -0.0064
  1 CHF
  3.7838
  -0.0088
  1 GBP
  4.8009
  -0.0034
  1 RUB
  0.0562
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Brama przyjazna rodzinie. Jak o użytkownika dba nowoczesna automatyka wjazdowa?

  logo FAACNie od dziś wiadomo, że inteligentne instalacje ułatwiają codzienne czynności, takie jak wjazd lub wyjazd z domowej posesji. Automatyczna brama wjazdowa czy garażowa, choć zapewnia wygodę, powinna koniecznie posiadać odpowiednie zabezpieczenia – dzięki nim możemy być spokojni zarówno o bezproblemowy ruch pojazdów, jak i o zdrowie samych domowników, w tym np. bawiących się przed domem dzieci. Jakie rozwiązania oferuje obecnie rynek automatyki?

  Pod czujnym okiem optyki

  FAAC- bramaPodstawowy problem, jaki towarzyszy bramie wjazdowej, to możliwość uderzenia przejeżdżającego pojazdu lub pieszego przez znajdujące się w ruchu skrzydło. Aby poradzić sobie z tym kłopotem, inżynierowie systemów automatycznych co jakiś czas proponują nowe rozwiązania, które zwiększają codzienne bezpieczeństwo użytkowania. Jednym z najprostszych, lecz również najbardziej sprawdzonych urządzeń, jest stara dobra fotokomórka, która znajduje zastosowanie głównie w przypadku bram skrzydłowych. Zasada jej działania jest bardzo prosta – pojedynczy zestaw składający się z nadajnika i odbiornika generuje wiązkę światła podczerwonego. Jeśli w momencie pracy bramy wiązka zostanie przerwana, np. przez maskę zbyt wcześnie wjeżdżającego samochodu lub przez przebiegające dziecko, skrzydła natychmiast się zatrzymają i odwrócą swój ruch. Choć jedna para fotokomórek zazwyczaj wystarczy, wielu producentów automatyki zaleca instalację dodatkowego zestawu na wysokości czoła w pełni otwartych skrzydeł – zwłaszcza w przypadku bram szerokich. Do bram przesuwnych stosuje się z kolei listwy optyczne, które działają na dość zbliżonej zasadzie, co fotokomórki. Przez zamontowane na pionowej krawędzi bramy urządzenia również płynie wiązka podczerwieni. W momencie najdelikatniejszego kontaktu czułego profilu gumowego z przeszkodą przed zakończeniem ruchu, brama natychmiast odwraca swój kierunek, pozwalając opuścić światło przejazdu.

  Bezpieczeństwo, które nie rzuca się w oczy

  FAAC- fotokomórkaZdarza się, że ze względu na ogólną estetykę bramy i podjazdu, inwestorzy rezygnują z rozwiązań optycznych, które – bądź co bądź – w pewnych warunkach mogą rzucać się w oczy. Ma to miejsce szczególnie w przypadku ciężkich, ozdobnych bram wjazdowych z dekoracyjnymi okuciami. Jak zapewnić bezpieczeństwo pojazdom i domownikom w takich warunkach? Przede wszystkim poprzez odpowiedni dobór samej automatyki. – W wielu krajach Unii obowiązują normy nakazujące istnienie dwóch niezależnych układów zabezpieczających. W Polsce tendencję tę także daje się zauważyć, czego dowodem są rozwiązania oferowane przez producentów na rodzimym rynku. W napędzie hydraulicznym przed ewentualną kolizją ze skrzydłem bramy chronić mogą czułe zawory zwrotne oraz opatentowany przez FAAC, zintegrowany encoder, który odwraca ruch zamykanej bramy w przypadku napotkania przeszkody. Innym rozwiązaniem jest np. wpuszczenie w podłoże pętli indukcyjnej z detektorami pętli, co stosuje się głównie w przypadku napędów podziemnych – wyjaśnia Sławomir Baran z firmy FAAC, producenta automatyki do bram wjazdowych, garażowych i rolet.

  Bezpieczny garaż

  FAAC- garażOprócz bram wjazdowych, napędy automatyczne często kontrolują również pracę bram garażowych. Także w ich przypadku można wyróżnić kilka rozwiązań, których zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem użytkowników i pojazdów. Markowe napędy garażowe rozpoznamy m.in. po tym, że posiadają wyłączniki krańcowe. Pozwalają one określić i zapamiętać skrajne pozycje bramy. W miarę zbliżania się skrzydła do wyznaczonej pozycji krańcowej, wyłącznik stopniowo je spowalnia. Dzięki delikatnemu wyhamowaniu i płynnemu domknięciu z dokładnością co do milimetra, system dba zarówno o bezpieczeństwo domowników i pojazdów, jak i o samą bramę. Nowoczesne urządzenia wyposaża się także w czujniki przeciążeniowe – specjalne moduły, dzięki którym możemy regulować siłę napędu. Kiedy brama zaczyna pracować z oporami, centrala sterująca natychmiast wysyła do siłownika sygnał blokujący jego ruch. Ponadto, napędy garażowe posiadają dziś standardowe zabezpieczenia antywyważeniowe. – W systemie mechanicznym umieszcza się element – np. koło zębate lub kieł – który blokuje się, gdy bramę otwiera się w nieodpowiedni sposób. Im większa siła podważenia, tym mocniej blokuje się całość. Jeśli do garażu nie ma innego wejścia, na zewnątrz instaluje się zamek awaryjny, który uruchamiamy kluczem, kartą zbliżeniową lub kodem PIN – dodaje Sławomir Baran.

  Praca napędu do bramy nie kończy się na zapewnieniu użytkownikowi codziennej wygody. Ze względu na specyfikę swego działania, urządzenia tego typu muszą również zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Z powagi tematu sprawę zdają sobie zwłaszcza rodzice małych dzieci, których nie sposób czasem upilnować. Wybierając markowe urządzenia, możemy być spokojni zarówno o nasze pociechy, jak i o parkowane pojazdy.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.