google

  alarmy, telewizja przemysłowa, ochrona

  Kursy walut 14.08.2018
  1 USD
  3.7768
  -0.0094
  1 EUR
  4.3001
  -0.0093
  1 CHF
  3.8027
  -0.0027
  1 GBP
  4.8232
  -0.0066
  1 RUB
  0.0565
  0.0007
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Monitoring IP

  Logo eAlarmyMonitoring CCTV od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Sama nazwa CCTV to skrót od anglojęzycznej nazwy closed-circuit television. W ogromnym uproszczeniu monitoring CCTV to telewizja w zamkniętym układzie, która umożliwia stały dozór. Tego typu systemy to najskuteczniejszy sposób na to, by zabezpieczyć swoje mienie.

  Jeszcze kilka lat temu monitoring CCTV kojarzony był z wysokimi cenami i problemami związanymi z montażem. Obecnie takie rozwiązania są coraz tańsze, a dzięki nowoczesnej technologii komputerowej, ich montaż jest praktycznie bezproblemowy, gdyż monitoring taki może opierać się na sieciach IP.

  Branża monitoringu IP bardzo szybko się rozwija, a biznesy prowadzone w tym zakresie stają się coraz bardziej dochodowe. Większość firm, które dotychczas zajmowały się analogowymi systemami monitoringu CCTV powiększyło swoje oferty o monitoring IP. Powszechność tego typu systemów sprawia, że ich ceny są coraz niższe, a same systemy wciąż ulegają ulepszeniu.

  Czym jest monitoring IP?

  Monitoring IP znacznie zmienił podejście użytkowników do CCTV. Dzięki tego typu monitoringowi użytkownik ma możliwość prostej i łatwej obsługi nawet najbardziej rozproszonych obiektów, w których rozprowadzony jest system z dużą ilością kamer. Największą zaletą kamer wykorzystywanych w monitoringu IP jest wyższa rozdzielczość generowanego obrazu w porównaniu do tradycyjnych kamer analogowych. W tabeli 1 znajdują się najbardziej typowe rozdzielczości obrazu w systemach analogowych, dla porównania tabela 2 prezentuje parametry używane w systemach cyfrowych IP.

  Tabela 1 System analogowy - monitoring CCTV

  CIF360x288Rozdzielczość podstawowa
  2CIF704x288 
  HD1704x288HalfD1 - w niektórych urządzeniach występuje jako 352x576. Parametr spotykany w starszych urządzeniach DVR
  4CIF704x576Rozdzielczość zdygitalizowanego obrazu PAL - D1
  D1704x576Odpowiednik 4CIF
  960H lub WD1960x576Podwyższona rozdzielczość dla kamer około 700liniiTVL i więcej.

  Tabela 2 System cyfrowy - monitoring CCTV IP

  VGA640x480Rozdzielczość podstawowa
  SVGA800x600 
  720P1280x720Jakość HD / 1Mpx
  1,3Mpx1280x960 
  1080P1920x1080Jakość FullHD / 2Mpx
  3.0Mpx2048x1536 
  5.0Mpx2560x1920 

  Standardowe rozdzielczosci ekranowe eAlarmy.pl

  Do transmisji wszelkich danych monitoring IP wykorzystuje istniejące sieci LAN, WAN i WLAN. IP to protokół komunikacyjny warstwy sieciowej, który umożliwia komunikację pomiędzy różnymi urządzeniami (tj. komputery, kamery IP, tablety, telefony komórkowe). Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury technicznej monitoring IP działa na jednym kablu sieciowym (UTP), który umożliwia przesyłanie dźwięku i obrazu, a także sterowanie tym obrazem. Niewątpliwą zaletą monitoringu IP jest także to, że system taki bardzo łatwo rozbudować, zmienić jego konfigurację oraz wyposażyć w dodatkowe oprogramowanie. To wszystko znacząco obniża koszt eksploatacji systemu monitorującego.

  Przykładowo, w przypadku gdy pojawia się wymóg dodania kolejnej kamery w przypadku kamer analogowych wiązało się to z układaniem nowego przewodu pomiędzy kamerą a rejestratorem. W systemach IP kamerę wystarczy „wpiąć” praktycznie do dowolnego switcha w lokalnej sieci komputerowej.

  Komponenty systemów monitoringu IP

  Domowy zestaw monitoringu IP składa się z kamery oraz zasilacza. Taki mały system można zastosować np. do obserwacji terenu przed posesją.

  Większe systemy, na przykład wykorzystywane w firmach składają się z następujących elementów:

  • jednej lub większej ilości kamer
  • rejestratora z dyskiem twardym
  • switch lub router (służy do połączenia kilku kamer IP w jedną wspólną sieć)

  Dodatkowo każda kamera do pracy wymaga zasilania prądem stałym DC. Tutaj możliwości jest kilka. Najbardziej optymalną jest zastosowanie specjalnych switch’y z funkcją PoE (Power over Ethernet), czyli przesyłanie energii elektrycznej wraz z danymi (obrazem z kamery) za pomocą tego samego przewodu UTP.

  Podobnie jak w systemach analogowych kamery dzielimy na:

  • zewnętrze – w szczelnej obudowie, najczęściej z diodami IR
  • wewnętrzne – najczęściej w obudowie z tworzywa sztucznego

   

  Źródło:
  eAlarmy.pl Marcin Borowski
  Artykuł został dodany przez firmę

  eAlarmy.pl Marcin Borowski

  Sklep internetowy firmy eAlarmy, w swojej ofercie posiada szeroką gamę urządzeń z asortymentu systemów alarmowych, telewizji przemysłowej, domofonów i wideodomofonów.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.