Artykuł Dodaj artykuł

Monitoring IP

Monitoring CCTV od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Sama nazwa CCTV to skrót od anglojęzycznej nazwy closed-circuit television. W ogromnym uproszczeniu monitoring CCTV to telewizja w zamkniętym układzie, która umożliwia stały dozór. Tego typu systemy to najskuteczniejszy sposób na to, by zabezpieczyć swoje mienie.

Logo eAlarmy

Monitoring CCTV od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Sama nazwa CCTV to skrót od anglojęzycznej nazwy closed-circuit television. W ogromnym uproszczeniu monitoring CCTV to telewizja w zamkniętym układzie, która umożliwia stały dozór. Tego typu systemy to najskuteczniejszy sposób na to, by zabezpieczyć swoje mienie.

Jeszcze kilka lat temu monitoring CCTV kojarzony był z wysokimi cenami i problemami związanymi z montażem. Obecnie takie rozwiązania są coraz tańsze, a dzięki nowoczesnej technologii komputerowej, ich montaż jest praktycznie bezproblemowy, gdyż monitoring taki może opierać się na sieciach IP.

Branża monitoringu IP bardzo szybko się rozwija, a biznesy prowadzone w tym zakresie stają się coraz bardziej dochodowe. Większość firm, które dotychczas zajmowały się analogowymi systemami monitoringu CCTV powiększyło swoje oferty o monitoring IP. Powszechność tego typu systemów sprawia, że ich ceny są coraz niższe, a same systemy wciąż ulegają ulepszeniu.

Czym jest monitoring IP?

Monitoring IP znacznie zmienił podejście użytkowników do CCTV. Dzięki tego typu monitoringowi użytkownik ma możliwość prostej i łatwej obsługi nawet najbardziej rozproszonych obiektów, w których rozprowadzony jest system z dużą ilością kamer. Największą zaletą kamer wykorzystywanych w monitoringu IP jest wyższa rozdzielczość generowanego obrazu w porównaniu do tradycyjnych kamer analogowych. W tabeli 1 znajdują się najbardziej typowe rozdzielczości obrazu w systemach analogowych, dla porównania tabela 2 prezentuje parametry używane w systemach cyfrowych IP.

Tabela 1 System analogowy - monitoring CCTV

CIF 360x288 Rozdzielczość podstawowa
2CIF 704x288  
HD1 704x288 HalfD1 - w niektórych urządzeniach występuje jako 352x576. Parametr spotykany w starszych urządzeniach DVR
4CIF 704x576 Rozdzielczość zdygitalizowanego obrazu PAL - D1
D1 704x576 Odpowiednik 4CIF
960H lub WD1 960x576 Podwyższona rozdzielczość dla kamer około 700liniiTVL i więcej.

Tabela 2 System cyfrowy - monitoring CCTV IP

VGA 640x480 Rozdzielczość podstawowa
SVGA 800x600  
720P 1280x720 Jakość HD / 1Mpx
1,3Mpx 1280x960  
1080P 1920x1080 Jakość FullHD / 2Mpx
3.0Mpx 2048x1536  
5.0Mpx 2560x1920  

Standardowe rozdzielczosci ekranowe eAlarmy.pl

Do transmisji wszelkich danych monitoring IP wykorzystuje istniejące sieci LAN, WAN i WLAN. IP to protokół komunikacyjny warstwy sieciowej, który umożliwia komunikację pomiędzy różnymi urządzeniami (tj. komputery, kamery IP, tablety, telefony komórkowe). Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury technicznej monitoring IP działa na jednym kablu sieciowym (UTP), który umożliwia przesyłanie dźwięku i obrazu, a także sterowanie tym obrazem. Niewątpliwą zaletą monitoringu IP jest także to, że system taki bardzo łatwo rozbudować, zmienić jego konfigurację oraz wyposażyć w dodatkowe oprogramowanie. To wszystko znacząco obniża koszt eksploatacji systemu monitorującego.

Przykładowo, w przypadku gdy pojawia się wymóg dodania kolejnej kamery w przypadku kamer analogowych wiązało się to z układaniem nowego przewodu pomiędzy kamerą a rejestratorem. W systemach IP kamerę wystarczy „wpiąć” praktycznie do dowolnego switcha w lokalnej sieci komputerowej.

Komponenty systemów monitoringu IP

Domowy zestaw monitoringu IP składa się z kamery oraz zasilacza. Taki mały system można zastosować np. do obserwacji terenu przed posesją.

Większe systemy, na przykład wykorzystywane w firmach składają się z następujących elementów:

  • jednej lub większej ilości kamer
  • rejestratora z dyskiem twardym
  • switch lub router (służy do połączenia kilku kamer IP w jedną wspólną sieć)

Dodatkowo każda kamera do pracy wymaga zasilania prądem stałym DC. Tutaj możliwości jest kilka. Najbardziej optymalną jest zastosowanie specjalnych switch’y z funkcją PoE (Power over Ethernet), czyli przesyłanie energii elektrycznej wraz z danymi (obrazem z kamery) za pomocą tego samego przewodu UTP.

Podobnie jak w systemach analogowych kamery dzielimy na:

  • zewnętrze – w szczelnej obudowie, najczęściej z diodami IR
  • wewnętrzne – najczęściej w obudowie z tworzywa sztucznego

 

 

Kamery różnią się również konstrukcją samej obudowy. Wyróżniamy:

  • kamery kopułowe: montażu zarówno na suficie jak i ścianie (możliwość obrotu w trzech osiach - 3D Axis), często w wersji metalowej wandaloodpornej np. BCS-DMIP1130

Kamera kopułkowa BCS-DMIP1130 firmy eAlarmy

  • kamery tubowe z diodami IR: najczęściej w szczelnych metalowych obudowach przystosowanych do pracy na zewnątrz obiektów (klasa szczelności IP665 lub IP66), np. kamera BCS-TIP5200IR-E

Kamera tubowa BCS-TIP5200IR-E firmy eAlarmy

  • klasyczne kamery kompaktowe, w których parametry obiektywu dobiera się do konkretnego obiektu. Tego typu urządzenia mogą pracować w warunkach biurowych lub na zewnątrz po zamontowaniu w obudowie z grzałką.
     
  • kamery szybkoobrotowe posiadają możliwość obrotu w pionie oraz pochylenia w poziomie; stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchy; umożliwiają śledzenie monitorowanych obiektów np. BCS-SDIP8220

Kamera szybkoobrotowa BCS-SDIP8220 firmy eAlarmy

Dlaczego warto?

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są kamery megapikselowe, które na bieżąco obrabiają przesyłany obraz, a także mają możliwość zarządzania nim. Potrafią one wykrywać zagrożenia i alarmować o nim. Znacząco zmniejszony zostaje udział czynnika ludzkiego, często będącego najsłabszym ogniwem tradycyjnych systemów monitorujących.

Ogromną zaletą monitoringu IP, zwłaszcza z wykorzystaniem kamer o rozdzielczość 2MPx (FullHD), jest jakość dostarczanego obrazu. Cały obraz dostarczany poprzez kamery w monitoringu IP ma postać cyfrową. Obróbka takiego obrazu lub zwyczajne jego magazynowanie jest znacznie łatwiejsze niż dotychczas. Tu również zauważyć można oszczędności w zakresie czasu poświęconego na obsługę takiego monitoringu.

Systemy monitoringu IP niosą ze sobą mnóstwo zalet. Oprócz wyżej wspomnianych warto zwrócić uwagę na:

  • skalowalność systemów IP;
  • integrację z istniejącymi sieciami LAN, WAN, WLAN;
  • bezproblemową możliwość rozbudowy systemu do dowolnej ilości kamer;
  • możliwość skonfigurowania z siecią monitoringu dowolnej liczby użytkowników;
  • bieżące przekazywanie informacji poprzez mail, sms, alarm;
  • możliwość dwutorowej analizy obrazu - poprzez oprogramowanie kamery IP oraz poprzez aplikację kliencką;
  • możliwość monitorowania obrazu przez przeglądarki WWW;
  • możliwość zasilania kamer poprzez PoE;
  • możliwość monitorowania obrazu z dowolnego miejsca;
  • powiększony zakres widzenia umożliwiający redukcję ilości kamer w systemie.

Gdzie znajduje zastosowanie monitoring IP?

Jak wspominaliśmy, coraz więcej użytkowników przekonuje się do monitoringu IP. O jego jakości i skuteczności świadczyć może fakt, że coraz więcej instalacji miejskich wyposażanych jest właśnie w takie systemy. Wykorzystanie tego typu systemów daje ogromne możliwości. Monitoring IP często wykorzystywany jest do monitorowania obiektów magazynowych, budynków biurowych, a także wszelkich innych dużych i rozproszonych powierzchni. Nie oznacza to jednak, że monitoring IP nie jest wykorzystywany w prywatnych domach. Mnóstwo osób decyduje się na taką formę monitoringu wskazując na fakt, iż rozwiązanie oparte na technologii IP umożliwia im stały dostęp do monitoringu nie tylko z „wewnątrz” sieci, ale także z każdego dowolnego miejsca – z pracy, przez telefon komórkowy itp.

Bezpieczeństwo monitoringu IP

Wykorzystanie sieci IP znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa całej sieci monitorującej. W odróżnienie od tradycyjnych systemów, obraz uzyskiwany poprzez monitoring IP jest trudniejszy do „podglądania” przez osoby niepowołane. Może on również zostać odpowiednio zakodowany. Dodatkowo wszelkie połączenia w monitoringu IP mogą być zabezpieczane odpowiednimi certyfikatami.

Ile kosztuje monitoring IP?

Rynek monitoringu IP jest bardzo szeroki i wciąż się rozwija. Najprostsze rozwiązania kosztują kilkaset złotych, Za te bardziej profesjonalne trzeba będzie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych – wszystko rzecz jasna zależy od rodzaju zastosowanych elementów oraz wielkości sieci monitorującej. Mimo tego, że koszty komponentów w monitoringu IP są wyższe niż w monitoringu analogowym, to późniejsze koszty okablowania i jego montażu, redukują te różnice. Porównując jednak koszt montażu, akcesoriów i obsługi tradycyjnego systemu CCTV i IP wyraźnie widać, że monitoring IP wysuwa się na prowadzenie.

Artykuł przygotowany przez redakcję serwisu ealarmy.com.pl

Artykuł został dodany przez firmę

eAlarmy.pl Marcin Borowski

Sklep internetowy firmy eAlarmy, w swojej ofercie posiada szeroką gamę urządzeń z asortymentu systemów alarmowych, telewizji przemysłowej, domofonów i wideodomofonów.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.